Когато стартирахме пилотния брой на списанието, съвсем не ни беше лесно да открием успешните български предприемачи, които успяват по почтен начин да правят своя бизнес – да не са свързани по никакъв начин с политически партии, с държавно финансиране, с поръчки, разказва в предаването “Нашият ден“ на БНР Йордан Матеев, издател на списание „Форбс“ България.
"Доколкото успявахме да намерим такива компании, голяма част от тях отказваха да бъдат публични – не искаха да споделят своя успех по една или друга причина.
През тези 11 години видяхме как се увеличава броят на такива бизнеси у нас. Увеличаваше се броят на служителите им, бизнесът им се разрастваше. В един момент започнаха връзките по между им. Те започнаха да си комуникират и да си помагат взаимно.
В последните 5 години виждаме качествено нова среда. Можем да говорим за относително развита предприемаческа стартъп екосистема, с основните важни институции на нея и предприемачи, които имат амбицията да бъдат успешни.
Трябваше да минат години, за да се научим всички, че провалът всъщност е урок. Това се разпространява все по-широко сред предприемачите в България.
Най-успешни са предприемачите, които правят своя бизнес, водени от мисия. Никъде по света не е лесно да се прави бизнес, не е лесно и у нас."
Чуйте Йордан Матеев в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" знаем най-различни тайни и с удоволствие ги издаваме. Миналата седмица например бе първото заседание на парламента за тази година. Според официалните новини, на него са били обсъдени три точки – удължителният Закон за бюджета, промени в някои ставки на ДДС и изслушване на финансовия министър. Истината обаче е, че е имало..
От какво се нуждаят родителите на хоспитализирани деца у нас прави опит да разбере фондация "Даная" с проекта "Сила и Подкрепа за Майките" . За процеса на събиране на данни в помощ на проекта в "Нашият ден" разказва социологът Милена Статева . По думите на Статева никой не знае какви точно са потребностите на родителите, изправени..
За "моментната снимка" на обществото ни като по-широка социална система в "Нашият ден" разговаряме със социалния експерт Станислав Додов дни преди събитието "Станция за вслушване: България и светът в зората на 2025 година" . "Станция за вслушване" е ежегодно международно събитие с българско участие, осмислящо процесите и явленията от..
В рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" проф. Стоян Ставру разсъждава над правата на изчезващите вследствие на климатичната криза островни държави и други хабитати. Защо, докато се борим с водната криза, трябва да се вълнуваме от потъването на островната държава Тувалу – или в какво се изразява климатичната солидарност..
Ситуацията с държавния бюджет и цената на тока в "Нашият ден" коментира доц. д-р Йосиф Аврамов , експерт в областта на финансите и инвестициите. Възможно ли бе цените на хляба и на природния газ да не бъдат повишени в началото на тази година – според доц. Аврамов отговорът е "да", особено що се отнася до цените на електричеството. Цените..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
Първият профилактичен преглед се прави, когато детето е на 6 месеца, след това на 3,6 години и след това в предучилищна възраст, разказва в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg