С премиера на спектакъла „Моби Дик“ посреща публиката си в три последователни вечери Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов”. Постановката по класическия роман на Херман Мелвил е дело на режисьора Петринел Гочев.
Романът „Моби Дик“ не носи световна слава на своя автор приживе, но десетилетия по-късно е признат за един от най-големите романи на XIX век.
През годините по романа са направени многобройни спектакли и филми, а сега историята за големия бял кит Моби Дик оживява на сцената и на Габровския театър чрез драматизацията на Гергана Змийчарова. Освен че е автор на пиесата, обичаната актриса от трупата на Народния театър „Иван Вазов“ е и художник на плаката на представлението, също така изпълнява и роля на сцената, като гост-актриса в постановката.
„Моби Дик“ е втората пиеса, написана за Габровския театър от Гергана Змийчарова. Първата е „Под игото 1894“, с която театърът отбеляза 75-ата си годишнина през 2020 година.
„Моби Дик“ е спектакъл за пътешествието с другите и към себе си, за преследването на неуловимото и страшното, за търсенето на края в безкрайността на морската шир, за смисъла на човешкото съществуване и мястото на човека в света. Въпросите, които задава Петринел Гочев, поставят човека във фокуса на режисьорското му изследване – каква е човешката природа, душевност и манталитет, какви са взаимоотношенията ни с другите“, споделят създателите на спектакъла.
В представлението участват още актьорите Димо Димов, Любомира Башева, Светослав Славчев, Поля Йорданова, Петко Петков, Надежда Петкова, Адриана Димова, Таня Йоргова, Анатолий Ставрев, Марио Василев, Найден Банчевски, Гордан Коев, Любен Попов.
Художник на спектакъла е Гергана Лазарова-Рънкъл, която е използвала елементи от структурата на кораб за изграждането на сценичната среда. Музиката е на музикално студио „Елисей“.
Премиерните представления са на 15, 16 и 17 декември.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg