Повече от 10 години германските куратори Натали Хойос и Райналд Шумахер (Art Office Berlin) се занимават с изкуство от Източна Европа както като куратори на колекцията на Дойче Телеком, така и в многобройни независими проекти с артисти и партньори от региона. Със своите разнообразни активности и инициативи те откриват нови територии за диалог не само между Германия и Източна Европа, но и между самите артсцени в района.
Мисията за създаването на такива отворени пространства (на немски Freiraum) споделя и Гьоте-институт. Двамата куратори Натали Хойос и Райналд Шумахер (в сътрудничество със Стефка Цанева) бяха поканени да курират изложба в галерията на института, с която да създадат диалог на международни и български артисти.
Изложбата „Завър и Тенекиеният човек“ е на международно признатия артколектив Slavs and Tatars и едно от най-интересните нови имена на българското съвременно изкуство – Невена Екимова.
Изхождайки от традицията на Балканския фолклор, те измислят въображаеми създания, с които да предадат „поука“ за реалния свят.
Картината на стената от Slavs and Tatars препраща към татарския държавник и учен Садри Максуди Арсал, който е сред водещите фигури след основаването на Турската република през 1928 г. Негова е и заслугата за засилване развитието на „националния“ турски език и идентичност, след като той предлага премахването на чужди арабски, персийски и османски влияния в езика и замяната им с турски еквиваленти или новосъздадени думи.
Комбинирането на това послание с работата на Невена Екимова пречупва контекста през закачливата призма на привидния комфорт и външната обвивка. В действителност подобни тенденции за националистическо, идеологическо преустройство на националната идентичност са приятелски изглеждащо чудовище. Такива глобални концепции съблазнява с трогателното усещане за фалшив дом, но потискат малцинствата и елиминират многообразието и откритостта на модерното общество.
От 15 декември 2021 г. до 28 януари 2022 г. галерията на Гьоте-институт става отворена сцена за приказката „Магьосникът от Öz“ (по работата The Wizard of Öz Türkçe на Slav and Tatars), в която в главните роли са плюшен завър с неясен произход между динозавър и българска ламя и Тенекиеният човек, на когото му липсва сърцето, но едва в хода на историята ще разбере, че без самоувереност и вяра не може да има сърце. Големият плюшен герой съблазнява със своята пухкавост и игривост, но също така си показва зъбите, скрити и потенциално опасни.
В крайна сметка „Завър и Тенекиеният човек“ е история за мистични създания, съвременни чудовища, за езика, властта и националната идентичност на Балканите.
Изложбата „Завър и Тенекиеният човек“ се открива на 15 декември от 18.30 ч. в присъствието на кураторите Натали Хойос и Райналд Шумахер и на художничката Невена Екимова.
Чуйте повече от звуковия файл.
Снимки – Гьоте-институт
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg