На 15 декември 1961 г. е произнесена присъдата срещу Адолф Айхман, един от големите нацистки военопрестъпници. Той се е криел в Аржентина под фалшивото име Рикардо Клемент. Похитен е от израелските тайни служби и е откаран в Ерусалим, където след процес е обесен. Хана Аренд пише прочутата си книга „Баналността на злото“ по повод наблюденията си върху процеса, като самата книга става обект на хвалебствени и критични анализи, и още е. Българският писател и журналист Виктор Барух е свидeтел на живо на процеса, за който по-късно също написва своите репортажи.
Предаването е посветено на институционализираното зло, и се занимава с това какво превръща уж обикновени хора в престъпници.
Професор Тодор Танев, специалист по политически науки, ексминистър на образованието, говори за Хана Аренд и злото, а той е преводач на новото издание на книгата и автор на предговора. Танев споделя тезата си, че винаги е възможен исторически регрес. Самият Виктор Барух – вече на сто години, разказва за впечатленията си от процеса в Ерусалим. Ивайла Александрова пък запознава слушателите с опита си от работата по книгата „Горещо червено“ – по спомени на съпругата на Райко Алексиев, и разказва как дори представители на интелигенцията могат да станат винтчета от репресивната машина на тоталитарната държава.
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg