Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Коев:

Западни Балкани: Борбата с организираната престъпност да е критерий за приемане в ЕС

България и РСМ трябва на двустранна основа да решат своя проблем

Снимка: europa.eu

“Организираната престъпност е основна пречка пред развитието на Западните Балкани“ – това показва Докладът за сътрудничество в борбата с организираната престъпност в Западните Балкани, в който евродепутатите призовават правителствата в региона да увеличат значително усилията си за продължаване на реформите в областта на върховенството на закона и борбата с корупцията.

Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Коев, дългогодишен кореспондент на БТА в Москва, Белград и Скопие.

“Много са препоръките в доклада. Това не са първите препоръки в този план. Във всяка една от държавите случаите имат своята специфика. Но не е равна готовността в отделните държави да се излезе лице в лице със съществуващите проблеми. Има и корупция и в самите органи за сигурност понякога, има взаимно преплитане на интереси, има взаимна зависимост, което също ерозира държавността и борбата срещу тези противообществени прояви, които се отразяват и директно на европейския климат в областта на сигурността.

В някои от държавите проблемите са по-силно изразени, другаде по-слабо. Това зависи от по-неотдавнашната история на тези държави. Една част от тях е част от бивша Югославия, съвсем правилно в доклада се отбеляза, че и преди това е съществувало всичко това. Но след разпада на Югославия, поелите по свой самостоятелен път републики, някак дадоха воля на едно донякъде дилетантско отношение към придобиването на печалби. Докато федерална Югославия така или иначе контролираше тези процеси.

Попадайки този вирус на престъпността в плодородната почва примерно на една Босна и Херцеговина или дори Албания и Македония, намира своята почва за развитие."

Пътят на страните от Западните Балкани към ЕС

"Хубаво е да има такива доклади, важното е докъде ще стигне ЕС със своите практически действия. Проблемът е много сериозен, но, може и да се изправи в цялата си сложност и като основен критерий за започването на предприсъединителната процедура за някои от държавите или за напредъка в предприсъединителния процес.

Ако има двустранни отношения трябва да се изчистят. Както е нашият случай с Република Северна Македония, в Босна и Херцеговина проблемът също е специфичен.

Проблемите за сигурността и организираната престъпност трябва да съпътстват решаването на проблемите и да съществуват като критерий за приемането в ЕС. Но трябва да се прояви един по-балансиран подход."

Северна Македония и България

"Не може България да бъде притискана отвън, за да вдигне своето вето за започването на предприсъединителния процес. България и РСМ трябва на двустранна основа да решат своя проблем. И не ние трябва да правим радикални отстъпки пред нашите кръвни братя и приятели от РСМ, а те трябва с много по-реалистичен поглед към проблема да заявят своята готовност и практически да реализират нашите искания – да се елиминира езикът на омразата, образователният процес трябва да претърпи коренна промяна, за да не се възпроизвеждат антибългаристи чрез образователната система."

Чуйте Николай Коев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17