„Здравето на хората зависи и от здравето на екосистемите – казва Ния Тошкова, която изследва как климатичните промени влияят върху прилепите. – Прилепите са ключови видове за здравето на екосистемите ни.
Насекомоядните прилепи често поглъщат близо 100% от собственото си тегло на нощ, като в менюто им влизат голям брой видове членестоноги селскостопански вредители. Като се вземе предвид многочислеността на колониите им, няма да е пресилено да заключим, че прилепите осигуряват биологичен контрол в континентални мащаби.
Освен това, те опрашват и разпространяват семената на над 1000 вида растения.
Ако прилепите ще изчезнат, Европа ще загуби 40% от селскостопанската си продукция.
Освен това, ако избием прилепите, техните вируси ще се прехвърлят към други бозайници, например гризачи, които ще пренасят заразата към човека.
Затова е важно да знаем как климатичните промени ще променят местообитанията на прилепите.“
Ния разказва и какво кара един изследовател да влезе в пещера и да прекарва вътре часове и дори дни, изследвайки прилепите, които са сред най-дълголетните бозайници и живеят 10 пъти повече от бозайници със сходни размери.
Тя споделя, че работата ѝ носи тръпката на откритието, на досега до места, в които преди не е стъпвал човешки крак и описва научната работа като вълнуваща и възможно най-далече от рутината, риска от прегаряне или апатията.
Ния Тошкова разказва и как докторантската програма на фондация „Карол Знание“ подпомага работата ѝ като изследовател и какви изненади подготвя Националният природонаучен музей през следващата година.
Ния Тошкова e докторант към Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН. Дисертацията ѝ изследва как климатичните промени се отразяват на прилепите. Има опит в изследователски групи на Института Макс Планк и Смитсониън в Панама, Хаваи, Германия, Индонезия и Франция. Подкрепена е с престижните докторантски стипендии на Фондация „Карол Знание“ и Българска фондация „Биоразнообразие“. Ния е посланик на климатичните промени.
Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...
Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език. Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..
Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg