Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Най-лошата личност на света“ – в очакване на награди и номинации

Йоахим Трир и Ренате Рейнсве
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Отличен с награда за женска роля в Кан за актрисата Ренате Рейнсве, филмът „Най-лошата личност на света“ на норвежкия режисьор Йоахим Трир разглежда историята на 30-годишна жена, която е насред екзистенциална криза, докато се лута между кариерата, романтичните си избори и нежеланието за самоопределение. Това, което прави героинята Юлие толкова очарователна героиня, е екзистенциалният ѝ отказ просто да приеме това, което ѝ се случва. Несъкрушимата ѝ независимост я прави духовна родственица на персонажа на Жан Моро от Жюл и Жим, но тя е напълно оригинална личност. Усилията ѝ да намери себе си превръщат Юлие в незабравим персонаж, твърди кинокритикът Деян Статулов:

„Героинята притежава тази личност и емоционалност, която е адекватна на нашето съвремие. Тези проблеми съществуват във всяко едно време. Но тук има една типична женска чувствителност, която е присъща на средните хора. Ренате го прави с една лекота, небрежност и в същото време показва своите страхове. Самото заглавие в Норвегия като изречение води към самоподценяване, когато един човек се е провалил, използва се като израз, но всъщност просто допускаме грешки. И трите филми са представени на голям екран в България. Режисьорът успява да представи съвременния млад човек. Тук имаме една млада жена, в “Осло, 31 август“ имаме един мъж, който е загубил всичко, светът се движи, а той стои на едно място и е загубил много време в чакане и излъгани очаквания на реалността. Трир използва много хумор и много емпатия към героите, това е негов почерк. Мисля, че филмът „Най-лошата личност на света“ можеше да вземе наградата и за режисура на фестивала в Кан, но това е режисьорско решение. Очаквам, че филмът ще получи още награди, надявам се да получи заслужената номинация за "Оскар". Но смятам, че Трир е един от най-обещаващите млади режисьори на съвременното европейско кино.“

Йоахим Трир с този филм завършва своеобразната си филмова трилогия, която включва „Повторение“ и „Осло, 31 август“. Като режисьор, той демонстрира уникалната способност да улавя новите възможности, предоставени от младостта, в цялата им завладяваща еуфория. Самият Трир казва, че трите части на филма са поколенчески портрет и свидетелство за това какво е да бъдеш на 30 години през 20-те години на нашия век.

Повече чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Чупим шаблони

В редакция "Хумор и сатира" традиционно сме против шаблоните, чупим ги непрестанно, но не ги изхвърляме, че може да потрябват. Тази неделя след новините в 18 това изглежда така: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос". - "Истинските новини" – жителите на Канарските острови се бунтуват срещу туристите,..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев

Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев танцуват на фестивала "Екселсиор" в Сиена

В навечерието на Международния ден на танца "Артефир" запознава слушателите с една вълнуваща новина от звездната карта на световния балет. Примабалерината Анелия Димитрова и солистът Ивайло Янев на Балета на Държавна опера - Стара Загора участват в 12-ия Танцов фестивал "Екселсиор" в Сиена , под артистичното ръководство на маестро Марко..

публикувано на 26.04.24 в 15:00

"Виртуални тела 2.0" – точка на пресичане между изобразителното и танцовото изкуство

Един артистичен проект, в който пластики и картини оживяват чрез танц. Състоя се премиерата на второто издание на изложбата  " Виртуални тела 2.0" в галерия "Квадрат 500" – виртуална, интерактивна експозиция, която е съвместен проект на танцова компания "Хетероподи" и Националната галерия. В "Артефир" Росен Михайлов , главен хореограф на..

публикувано на 26.04.24 в 14:15

Девети брой на списание "Но поезия"

"Списание "Но поезия" излиза отново и за кратко след неколкогодишна пауза. Това е летният брой за 2024 г. Книжка 9 за големите неща." Това четем от името на "Но редакция"-та на списанието.  Петя Хайнрих пише в редакторския си текст: "За този брой пожелахме българските поети да ни изпращат текстове, засягащи голямото. Гранд, мега, гига, хипер, супер..

публикувано на 26.04.24 в 13:34

Награда "Рицар на книгата" – шумните герои на литературата

По случай Световния ден на книгата и авторското право (23 април) Асоциация "Българска книга" връчи за двадесети пореден път наградата "Рицар на книгата" . Наградата е знак на признание за усилията, свързани с насърчаването на четенето и популяризирането на книгата. Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за..

публикувано на 26.04.24 в 13:28