Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Еразъм +“ – нови възможности пред студентите

Мария Габриел
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какви удобства дава новото приложение „Еразъм +“ с интегрирана европейска студентска карта, валидна в целия Европейски съюз? 

За приложението обяснява в “Нашият ден“ Мария Габриел, еврокомисар по цифрова икономика.

“Това е нов етап в цифровизацията на програмата. Искаме да има на едно място цялата информация, от която се нуждаят участниците в програмата. Реално всичко ще може да бъде получено само с натискането на един бутон. Това означава по-малко стрес, по-малко време за административните изисквания и по-голяма гъвкавост.

По този начин участниците ще могат на едно място да търсят, подписват и избират дестинация за пътуване,  а също и подписват споразумения за обучение онлайн, да откриват събития и полезни съвети за избраната дестинация.

Така те имат и допълнителна възможност да се свържат с други техни връстници, с които да обменят информация, която ще им бъде определено полезна по време на техния обмен.

Друга важна част е, че те ще получат Европейска студентска карта, валидна за целия ЕС, а това за нас е една решаваща стъпка към европейското пространство за образование, към което се стремим.

Европейската студентска карта ще дава достъп и до услуги, музеи и културни дейности. Това е нещо, което всеки участник в програмата “Еразъм+“ ще има допълнителна възможност да открие.

Новото приложение е достъпно на всички езици в ЕС. Понастоящем има 4000 университета, които участват в мрежата. По този начин, благодарение на това, че и на техния език е достъпно приложението,  участниците могат не само да получават полезна информация,  но могат да подпишат и своето онлайн споразумение за обучение.

По този начин ще се повиши максимално ефективността и ползата от инициативата, защото цифровите процедури ще се превърнат и в стандарт за всички участващи висши учебни заведения.

Това за университетите означава и дигитално сключване на междуинституционални споразумения, дигитално договаряне на споразуменията за мобилност. До този момент имаме над 100 хил. изтегляния на програмата.“

Какво да очакваме от програмата през 2022-ра година?

“Най-напред важното е да продължим да си изпълняваме дейностите по Плана за действие за цифрово образование. В последната една година успяхме да реализираме много хубави инициативи.“

Повече за това с кои системи работи новото приложение можете да чуете от Мария Габриел в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Възрастните хора и дигиталните медии и обучение

По-уязвими ли са поколенията, израснали преди интернет, към фалшиви новини, пропаганда, конспиративни теории и здравна дезинформация?  Конференцията "Информацията има значение: Практики за повишаване на дигиталната и медийна грамотност на възрастните", организирана от фондация "Глобални библиотеки" - България , беше посветена на..

публикувано на 19.10.24 в 16:54

Рабиша, селото в което се живее трудно

Село Рабиша се намира в община Белоградчик, област Видин и е известно с пещерата "Магура", която се намира на 3 километра от селото и с най-голямото по площ вътрешно езеро у нас – Рабишкото езеро. Според последното преброяване в Рабиша живеят 245 човека. Преди 90 години жителите на селото били 1296. Църквата "Свети пророк Илия" е построена..

публикувано на 19.10.24 в 08:15
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

За дискриминацията – тормоз, преследване, подбуждане

В рубриката "Съветите на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Петър Ненов, София: С оглед на обстоятелството,..

публикувано на 18.10.24 в 15:00

Персонализирана терапия за рак: Български изследовател сред водещите млади учени на света

Иновативното проучване на лечение на рак на гърдата, ръководено от д-р инж. Веселина Узунова, ѝ донесе място сред топ 30 финалисти в световния формат на Програма "Най-изявените млади личности на света" за 2023 г., организирана от Международната младежка камара – България (JCI Bulgaria). Проучването ѝ в областта на туморната нанотераностика следва..

обновено на 18.10.24 в 12:40
адв. Петър Николов, Анелия Торошанова, адв. Елка Пороминска и адв. Деян Драгиев (от ляво надясно)

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата?

Противоречат ли на правото на ЕС промените в Закона за адвокатурата? Какви изисквания има нормативната уредба на Европейския  съюз по отношение на защитата на важни, според договора на функционирането на ЕС, принципи и права, във връзка със съдебните разноски и възнагражденията на адвоката? За справедливата и балансирана законодателна уредба – една..

публикувано на 18.10.24 в 12:35