Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Маринов:

Никой не трябва да мисли, че Омикрон е обикновена настинка

| обновено на 05.01.22 в 12:52
Снимка: архив

“В Ню Йорк хоспитализациите вече минаха пика от миналата зима и половината от катастрофалната ситуация от март и април 2020 г. и продължават да растат, така че никой не трябва да си мисли, че Омикрон е обикновена настинка.“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Георги Маринов, молекулярен и еволюционен биолог от Департамента по генетика в Университета в Станфорд.

“За категорично ясни данни на варианта на вируса "Омикрон“ още е рано да се говори. Но изглежда, че това е по-лека форма от варианта “Делта“ и вероятно малко по-лек от оригиналния вирус от Ухан.

Искам да обърна внимание какво става в Ню Йорк. От самото начало на появата на Омикрон започна умишлена пропагандна кампания в медиите да се промие съзнанието на хората, че това е обикновена настинка. Това в началото беше лъжа.

В крайна сметка наистина се оказа, че Омикрон е по-лек, но когато започне да се промива съзнанието на хората, това беше лъжа, не се основаваше на никакви данни. То започна два дена след като се появи Омикрон, още нямаше никакви данни.

Да, той е по-лек от Делта варианта, но Делта пък беше по-тежък от Уханския вирус. Положението продължава да бъде много сериозно.

Тази скорост на инфекцията означава, че ще има много заразени хора и в един момент това ще срине здравните системи и ще има много хора, които иначе биха били спасени, така че никой да не го подценява."

По-ниска смъртност

“Причината да се наблюдава ниска смъртност в Южна Африка в момента е, че има много високи нива на скорошния имунитет, тъй като Делта вълната беше скоро.

Сега ще видим в Индия какви ще бъдат пораженията, тъй като там вече са минали осем месеца от предишната вълна.

Излязоха интересни молекулярни данни защо се е получило. Вирусът си е сменил начина на влизане в клетките."

Ваксините

"Бустерната доза ви дава по-слаба защита, отколкото две дози ви даваха при варианта „Делта“ преди."

Повече за това как новият вариант прониква в клетката и по-разширено за неговата специфика можете да чуете от разговора в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47