Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Маринов:

Никой не трябва да мисли, че Омикрон е обикновена настинка

| обновено на 05.01.22 в 12:52
Снимка: архив

“В Ню Йорк хоспитализациите вече минаха пика от миналата зима и половината от катастрофалната ситуация от март и април 2020 г. и продължават да растат, така че никой не трябва да си мисли, че Омикрон е обикновена настинка.“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Георги Маринов, молекулярен и еволюционен биолог от Департамента по генетика в Университета в Станфорд.

“За категорично ясни данни на варианта на вируса "Омикрон“ още е рано да се говори. Но изглежда, че това е по-лека форма от варианта “Делта“ и вероятно малко по-лек от оригиналния вирус от Ухан.

Искам да обърна внимание какво става в Ню Йорк. От самото начало на появата на Омикрон започна умишлена пропагандна кампания в медиите да се промие съзнанието на хората, че това е обикновена настинка. Това в началото беше лъжа.

В крайна сметка наистина се оказа, че Омикрон е по-лек, но когато започне да се промива съзнанието на хората, това беше лъжа, не се основаваше на никакви данни. То започна два дена след като се появи Омикрон, още нямаше никакви данни.

Да, той е по-лек от Делта варианта, но Делта пък беше по-тежък от Уханския вирус. Положението продължава да бъде много сериозно.

Тази скорост на инфекцията означава, че ще има много заразени хора и в един момент това ще срине здравните системи и ще има много хора, които иначе биха били спасени, така че никой да не го подценява."

По-ниска смъртност

“Причината да се наблюдава ниска смъртност в Южна Африка в момента е, че има много високи нива на скорошния имунитет, тъй като Делта вълната беше скоро.

Сега ще видим в Индия какви ще бъдат пораженията, тъй като там вече са минали осем месеца от предишната вълна.

Излязоха интересни молекулярни данни защо се е получило. Вирусът си е сменил начина на влизане в клетките."

Ваксините

"Бустерната доза ви дава по-слаба защита, отколкото две дози ви даваха при варианта „Делта“ преди."

Повече за това как новият вариант прониква в клетката и по-разширено за неговата специфика можете да чуете от разговора в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука за три минути: Вълнуващи срещи с българските учени на FameLab

Фондация "Красива наука" организира поредица от събития, вдъхновени от Европейската нощ на учените, които ще се проведат от 25 до 29 септември в партньорство с Министерството на образованието и науката, общини като София, Видин, Монтана и Бургас, както и с университети, научни институти, училища и неправителствени организации. Програмата..

публикувано на 26.09.24 в 12:58

Морето и околната среда: как защитаваме водите на България

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден", по повод Световния ден на морето, говорим за морската околна среда и бъдещето на човечеството. В разговора участва проф. д-р Мирослав Цветков, капитан първи ранг и началник на научната секция във Висшето военноморско училище "Никола Вапцаров" във Варна. "Световният ден на морето се..

обновено на 26.09.24 в 11:53

По дирите на сиренето

Български животновъди и майстори на сиренето, които преработват млякото си в собствени мандри, регистрирани по Наредба 26, се срещат за обмен със специалиста и технолог на сирене и млечни продукти Джанпаоло Гаярин в алпийската италианска община Трентино, където традициите в производството и многообразието от вкусове са запазени. За срещата, за..

публикувано на 26.09.24 в 10:44
Александър Димитров и водещия на предаването

От английски до унгарски: Пътешествието на един млад полиглот

На 26 септември Европа отбелязва Европейския ден на езиците – инициатива на Съвета на Европа, която има за цел да насърчи изучаването на чужди езици и да популяризира езиковото и културното многообразие на континента. В рамките на този специален ден, в предаването "Нашият ден" по БНР, гостува младият полиглот Александър Димитров , който сподели..

обновено на 26.09.24 в 10:31