„Записки между редовете“ представя професор Радостина Александрова в по-различна светлина. По време на пандемията тя събира в книга свои размисли, сънища, писма, спомени и малки разкази.
“Пандемията явно ме провокира да се върна към личната си легенда“ – казва тя – „Намираме с в хватката на пандемия, на един вирус, който дойде, преобърна живота ни, разбърка картите, но ние трябва да бъдем тези, които да съхранят вътрешния си свят, в противен случай – просто сме загубени. Ако се обърнем назад в историята, всъщност пандемиите са стимулирали доста хора да работят доста интензивно – включително и Нютон. В повечето от градовете в Европа има паметници на чумата, много картини са посветени на тази тема. Човешкият дух е този, който успява да оцелее въпреки всичко или заради всичко.
Сценарият на пандемията е в нашите ръце, но ние навлизаме много агресивно в природата и тя натисна бутона пауза. Не съм убедена, че разбираме добре този урок. Айзък Азимов казва „Като че ли науката трупа много по-бързо знание, отколкото обществото мъдрост“.
Важните неща са едни и същи за всички хора. Ние трябва да продължим да говорим за наука, науката трябва да се представя достъпно. Мисля, че в следващите години ще се сблъскаме с още последици от пандемията, затова трябва да разчитаме правилно уроците, които ни се дават.
Чуйте повече от звуковия файл.Снимки – личен архив на проф. Радостина Александрова
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава слушателтие на "Нашият ден" с акцентите в програмата , която предстои да бъде обявена в завършен вид съвсем скоро. Една от звездите на международната литературна сцена, която ще гостува в България..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков, преподавател по фотография в НАТФИЗ. Темата бе фотографията – изкуство, вдъхновение и наследство. Теодора Нишков, фотограф и наследница на писателя Димитър Подвързачов, представи своето творчество..
Европа чества 15 години от създаването на Европейската награда за литература . По този повод в Брюксел бяха организирани поредица от събития и дискусии с отличени през последните три години писатели. В "Нашият ден" носителят на Специално отличие от Наградата за литература на ЕС Тодор П. Тодоров разказва за гостуването си в столицата на..
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg