Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Митев:

Историята продължава да бъде учителка на народите

| обновено на 07.01.22 в 07:24
Снимка: БГНЕС

“Може би ще повторя някои мъдри слова, казани преди мен още от античността, че историята трябва да бъде разглеждана като учителка на народите и на хората“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР историкът проф. Пламен Митев.

“Днес често се поставя под съмнение тази дефиниция, но аз вярвам в това, че ако ние познаваме своето минало, можем да се поучим от него и да не допускаме грешките, които са правили нашите предци.

Едни и същи проблеми се изправят пред човечеството Така както едни и същи са мерните единици, с които разсъждаваме за морала и нравствеността. От памтивека едни и същи са десетте божи заповеди.

Мария-Мира Христова и проф. Пламен Митев

Периодично обществата се изправят пред сходни проблеми – било то икономически, социални, демографски или културни.

Дори ако погледнем от позицията на най-големия днешен проблем – пандемията. Нима преди 100 години човечеството не е изживяло същото или преди 200?! Когато е имало страшни епидемии от чума от холера или какво ли не друго, но винаги сме залагали научните открития на онова, което знанието може да предложи като опит.

За мен историята продължава да бъде учителка на народите, независимо че е модерно днес да се отрича тази стара дефиниция за историческото познание.“

Предизвикателствата

“Няма как да подменя истинската история с онова, което е угодно за една или друга власт. Когато един историк е по-скромен, когато си върши съзнателно работата, когато залага на обективния, критичния анализ на осмислянето, на фактите, това носи винаги резултат. Ако той не бъде признат в момента, то рано или късно следващите поколения историци ще установят колко достоверно е разсъждавал и описвал събитията съответният историк.“

Онлайн обучението 

“Особено когато говорим за университетското образование, тази дистанционна форма на обучение според мен е убийство.

Условията безспорно изискват да се вземат мерки за опазване на здравето; но вероятно има и други начини, по които може да се преодолее тази безумна дистанционна форма, която вече две години смазва университетския живот.

Защото не е нормално ти да не познаваш студентите, с които работиш. Не е нормално да нямаш досег с поглед към хората, на които искаш да предадеш някакво знание. Тази форма на обучение ще даде своите негативни резултати следващите години.“

Чуйте проф. Пламен Митев в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58