Навършват се 25 години от щурма на Народното събрание по време на масовите протести срещу управлението на БСП. Събитията от 10 януари 1997 г. водят до края на управлението на правителството на Жан Виденов.
На този ден преди 25 години множество протестиращи граждани обсаждат парламента с искане за неговото разпускане. Сградата на Народното събрание става обект на обществено недоволство, чиято кулминация е в нощта на 10 януари 1997 година, когато хиляди щурмуват парламента, чупят и палят, а депутати се барикадират.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. Михаил Груев, председател на Държавна агенция „Архиви“.
Какво промениха събитията
“На първо място, промяната беше в това, че имаше разделянето на голяма част от българското общество с илюзиите, че социализмът може да бъде съхранен под някаква форма.
От друга страна, това е убеждаването на мнозинството от обществото, че България няма друга алтернатива освен интеграцията в НАТО, която последва през 2004 г. и в ЕС през 2007."
Дистанцията на времето
“Самият факт, че днес отбелязваме 25 години, е важен. Младите хора, които са под 30-годишна възраст, изобщо нямат нито спомен, нито някаква представа какво се е случило. В крайна сметка това води до избледняване на емоциите и до налагането на един по-хладен и безпристрастен анализ.
Ако трябва да обобщим, трябва да кажем, че кризата, която е без съмнение най-дълбоката и всеобхватна, в която българското общество може би през последния век се е намирало или поне от Втората световна война насам, показа и някои положителни страни.
В един момент в обществото задейства някакъв рефлекс на самосъхранение – както опозиция, така и управляващи стигат до някакъв консенсус, който може да е мъчителен и труден, но все пак показа, че някъде трябва да се сложи границата.
Това е може би най-здравословното, което показва тази криза. Българското общество не преживя такива вътрешни конфликти и граждански сътресения, каквито се случиха в постсъветското пространство, в бивша Югославия, ако искате и в съседна Румъния.
Преживяваме ли днес революция?
“Не бих сравнил двете ситуации. Революция означава повратна точка , от която събитията тръгват в друга посока. Мисля че ситуацията днес е доста по-различна.
В крайна сметка нямаме такива нито икономически, нито политически сътресения. Да, действително, има и морална криза в българското общество, има девалвация на ценности, но това са други процеси, които не са свързани с политическата система и икономическата ситуация в страната.“
Чуйте доц. Михаил Груев в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как политиците трупат гласоподаватели през конспиративни теории и дезинформация, коментира във "Въпреки мрежата" по програма "Христо Ботев" Тодор..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg