Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Мартин Янков:

Пандемията е допринасящ фактор за агресията сред подрастващите

| обновено на 10.01.22 в 10:03
Снимка: БНР

“Едно от нещата, за които трябва да се замислим, е доколко пандемията е отговорна за агресията сред подрастващите. Моето мнение е, че пандемията е един допринасящ фактор за детска агресия. Тя е нещо, което разкрива допълнителни слабости на цялата ни система“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Мартин Янков, училищен психолог и преподавател в НБУ.

“Но и в последните 10 години преди пандемията, ставаме свидетели на все по-завишени нива на агресия сред подрастващите. Пандемията е това, което показва всъщност къде нещата са по-слаби.“

Слабите места

“Цялостното ни отношение към развитието на младите хора, към възпитанието, към отделянето на внимание за тях.  Още малките деца проявяват агресия, най-често, когато искат да постигнат някаква цел, която е недостъпна за тях и те не могат да намерят неагресивни методи, не знаят какви са те.

Роделите в България имат много трудна задача и те, опитвайки се да изкарат средства с физическото оцеляване на детето, което за жалост идва на първо място, просто нямат време да отделят на децата за тяхното емоционално и социално възпитание да поговорят с тях за неагресивните методи на общуване.“

Училищният психолог

“Неговата роля е изключително важна. Благодарение на това как се върши тази работа, могат да се редуцират доста случаи на агресия. Проблемът е, че училищните психолози са доста малко като брой. Работят с много деца и нямат време да се фокусират върху всичко.“

Знаците

“Родителите трябва да внимават за това какво точно правят децата им. Да ги питат как е минал денят им, как реагират в съответни ситуации. Това, което е много трудно за родителите и то е разбираемо трудно е да видят кога те самите са допуснали грешка. Често, когато децата проявяват поведение, което не е уместно, родителите го отхвърлят, защото го възприемат като критика към тях самите.“

Чуйте повече в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Творческа работилница в Стара Загора: Подкрепа и социализация за специални деца

В рубриката "Епизоди от живота" представяме една вдъхновяваща инициатива, която цели да осигури подкрепа и социализация за деца и лица с увреждания. В Стара Загора, на улица Венера 9, в квартал Малък Железник, започна дейност творческа работилница, създадена по инициатива на сдружение "Заедно с теб можем". Създателят и председател на..

публикувано на 17.02.25 в 09:44
Дългоопашат синигер

Мисия, дейности и постижения на Българското дружество за защита на птиците

В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..

публикувано на 17.02.25 в 09:22
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Липсата на правила води до това да има само едно правило

Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до всякакви по-странни и по-нетрадиционни идеи, творчески концепции, клипове, картини. На комуникацията това ѝ е хубавото, че умее да обединява от алгоритмичния стратегически подход до изумително богати..

публикувано на 17.02.25 в 09:15
доц. Жана Попова

Един информационен жанр беше превърнат в апологетика на депутат

Как едно съобщение в телевизия за това, че Делян Пеевски "вади средства" и ще спаси българските щанги, може да наруши Закона за радио и телевизия (ЗРТ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова, преподавателка във ФЖМК на СУ "Св. Климент Охридски". Какво не му е наред на съобщението, като жанр и съдържание "Няколко..

публикувано на 17.02.25 в 09:00

Свободата

Притчата за блудния син е красноречив пример за злоупотреба със свободата и любовта. Сюжетът ѝ се повтаря често в живота. Почти всеки един от нас постъпва в една или друга ситуация като блудния син. Спасителят ни посочва правилния изход, като чрез бащината обич, ни разкрива Божието милосърдие. Ако се вгледаме внимателно обаче в притчата за Блудния..

публикувано на 16.02.25 в 09:40