Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Мартин Янков:

Пандемията е допринасящ фактор за агресията сред подрастващите

| обновено на 10.01.22 в 10:03
Снимка: БНР

“Едно от нещата, за които трябва да се замислим, е доколко пандемията е отговорна за агресията сред подрастващите. Моето мнение е, че пандемията е един допринасящ фактор за детска агресия. Тя е нещо, което разкрива допълнителни слабости на цялата ни система“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Мартин Янков, училищен психолог и преподавател в НБУ.

“Но и в последните 10 години преди пандемията, ставаме свидетели на все по-завишени нива на агресия сред подрастващите. Пандемията е това, което показва всъщност къде нещата са по-слаби.“

Слабите места

“Цялостното ни отношение към развитието на младите хора, към възпитанието, към отделянето на внимание за тях.  Още малките деца проявяват агресия, най-често, когато искат да постигнат някаква цел, която е недостъпна за тях и те не могат да намерят неагресивни методи, не знаят какви са те.

Роделите в България имат много трудна задача и те, опитвайки се да изкарат средства с физическото оцеляване на детето, което за жалост идва на първо място, просто нямат време да отделят на децата за тяхното емоционално и социално възпитание да поговорят с тях за неагресивните методи на общуване.“

Училищният психолог

“Неговата роля е изключително важна. Благодарение на това как се върши тази работа, могат да се редуцират доста случаи на агресия. Проблемът е, че училищните психолози са доста малко като брой. Работят с много деца и нямат време да се фокусират върху всичко.“

Знаците

“Родителите трябва да внимават за това какво точно правят децата им. Да ги питат как е минал денят им, как реагират в съответни ситуации. Това, което е много трудно за родителите и то е разбираемо трудно е да видят кога те самите са допуснали грешка. Често, когато децата проявяват поведение, което не е уместно, родителите го отхвърлят, защото го възприемат като критика към тях самите.“

Чуйте повече в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45

Българската онкология – има специалисти, но системата не функционира

В началото на седмицата стана ясно, че България се включва в Европейски консорциум на националните хъбове за лечение на рак . Тази стъпка е част от идеята върху националните планове да работят организации от цяла Европа. Моментната ситуация с лечението на рак в България коментира в Lege Artis доц. д-р Ася Консулова , началник на Клиниката по..

публикувано на 10.07.24 в 12:50

Веселото лято на децата в Ботевград

От днес (8 юли) до 19 юли децата в Ботевград ще имат възможност да се включат в инициативата "Весело лято в града" . За програмата в "Нашият ден" разказва Петя Нинова – експерт "Туризъм и публични събития" в община Ботевград. Инициативата, която съществува вече над десет години, е насочена към деца между 5 г. и 12 г. Съобразените с тази..

публикувано на 08.07.24 в 10:43

Алергията – болест на съвремието

По данни на СЗО алергиите са на четвърто място сред хроничните заболявания в световен мащаб. Между 30-40% от населението е засегнато от проблема, като в последните 20 години честотата на алергичните състояние се е удвоила. 300 млн. души по света страдат от бронхиална астма и тенденцията продължава да е възходяща. В Световния ден за борба с..

публикувано на 08.07.24 в 09:17