На 11 януари е Световният ден на думата “Благодаря“. Целта е да се привлече вниманието на обществото към вежливото отношение между хората.
Идеята на такъв ден се е зародила в голяма международна компания, която искала да увеличи продажбите си, като изпраща на своите клиенти благодарствени картички и подаръци.
Умеем ли днес да си благодарим?
Темата коментира в “Нашият ден“ социалният антрополог Харалан Александров:
“Има хора, които са постигнали по-голяма емоционална зрялост и имат по-голям капацитет да чувстват благодарност. Благодарността не е просто вежливост, не е някакъв социален ритуал или конвенция. Разбира се, чудесно е, когато хората казват “благодаря“, това е форма на учтивост, но много зависи как го казват – дали автоматично като част от кода на вежливото общуване, или го преживяват.
Различните култури са изработили различни практики за възпитаване на благодарност. В нашата култура, изобщо в християнската, една такава практика е да се помолят хората, когато се събират, заедно да се хранят."
Как се създава благодарно общество?
“Ако базовата нагласа в обществото е недоверие, подозрителност, завист, омраза и злоба, каквото се страхувам, че поне в този исторически момент преобладава в България, много вероятно е светът да стане зло, завистливо и озъбено място.
Обратното, ако успеем да възпитаме в себе си добронамереност, вежливост, съчувствие, способност да преживяваме и да се свързваме с добрата страна, е твърде вероятно светът да стане доста по-добър и по-симпатичен.
В последните години много често чуваме призиви за солидарност, но е много важно да се каже, че, за да се постигне солидарно общество, трябва да има благодарно общество. Ние трябва да преживяваме света като добро място. Да харесваме другите хора, да се свързваме с тяхната добрина, но и с техните загуби и страдания, за да можем да изберем да сме добри към тях.“
Чуйте повече от Харалан Александров в звуковия файл.
В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..
Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..
Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..
Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg