„Въпреки живота, всичко е любов” e първата премиера за новата година в Габровския драматичен театър „Рачо Стоянов”.
Представлението е сценична адаптация на романа „Германия, мръсна приказка” на Виктор Пасков. Тридесет години след написването му, текстът оживява за пръв път на сцена в постановка на режисьора Васил Дуев, който е и автор на сценичната версия.
„Това е един изключителен български сюжет за живота „навън”. Много ми хареса, че в този роман се „нищи” този проблем за надеждата, че вън от нашата територия можеш да постигнеш някакво щастие, някаква свобода. Това е вече някакъв „закодиран план” в израстването на много българи – да търсят свободата и осъществяването си „навън”. Смятам, че това е една от важните болки в нашето време и в този роман. И това ми харесва в него – че той открива, че свободата не зависи от регион, строй, социални системи. Свободата се постига през вътрешна одисея, а не толкова през външна такава. И трябва да се разбутват стени и граници в нас, за да открием осветен път за нас в света”, сподели в „Артефир” режисьорът Васил Дуев.
В представлението участват младите актьори от класа на проф. Ивайло Христов – випуск 2021, обединени в сдружение „Суматоха“, и актьорът Стоян Руменин от трупата на Габровския театър.
Сценографията и костюмите са дело на Даниела Николчова и Наталия Андреева, музиката е на Христо Намлиев, хореограф – Филип Миланов.
Представлението е осъществено с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура” – програма „Дебюти“, и в партньорство с Драматичен театър „Рачо Стоянов“.
Премиерните представления са на 14 и 16 януари.
Известният попарт художник Калоян Илиев - Кокимото открива интересна изложба в галерия "Видима", Севлиево. Роден е през 1979 г. във Варна. Завършва Факултета по изобразителни изкуства във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий". Специализира "Графика" в класа на проф. Радко Спасов, а след това в графичния департамент на Академията за..
Механизмите, които трябва да подпомагат финансово държавните театри, почти не работят. Културните политики са в някаква агония, а е необходимо да се обърне внимание на потребностите на всеки един културен институт, за да може той максимално добре да изпълнява своята функция. Това смятат директорката на Театрална работилница "Сфумато" проф...
Навършват се 143 години от рождението на Владимир Димитров-Майстора. За 13-и път ще бъде връчена Националната награда за живопис на името на художника. Ден преди награждаването на новия лауреат и откриването на изложбата на миналогодишния носител на наградата – Димитър Чолаков, в "Артефир" е разговорът с директора на Художествената галерия..
В предаването ви предлагаме документален запис от 4 ноември 2024 г. от залата на Виенската държавна опера на спектакъла на "Мадам Бътерфлай" – триактната драма от Джакомо Пучини, под диригентство на Джампаоло Бизанти. Композиторът открива сюжета за своята шеста опера по време на престоя си в Лондон, където гледа едноактната трагедия "Гейша" на Давид..
"С образа на онези деца, които бяхме" – в "Артефир" гостува авторът на мемоарната книга Андрес Сааведра Бараона . Институтът Сервантес бе домакин на представянето на книгата, написана от чилиецът Сааведра, който вече 40 години живее в България. В своята мемоарна книга Сааведра събира спомени, лица, анекдоти, съдби на онези млади..
Юджийн О'Нийл пише "Дългият път на деня към нощта" през 1940 година, само четири години преди това, през 1936-та, той става Нобелов лауреат като..
"Не, аз благодаря!" е първата премиера на Плевенския театър "Иван Радоев" за 2025 година. Това е нова българска пиеса, автор е Албена Ненкова и сега..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg