Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Covid инфекцията протича по-тежко при лоша орална хигиена

| обновено на 13.01.22 в 08:03
Весела Стоичкова
Снимка: личен архив

“Призивът ми към пациентите е да обръщат по-сериозно внимание на оралната си хигиена по време на пандемията. Последните изследвания, направени 2021 година, посочват, че при пациенти с лоша орална хигиена Covid инфекцията протича по-тежко“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР д-р Весела Стоичкова дм, специалист ортодонт.


Четири пъти и половина повече нараства рискът от използване на вентилация на белите дробове при лоша орална хигиена. А рискът от смърт при случай с коронавирус се увеличава 9 пъти.

Почистване на зъбите

“Винаги съветвам своите пациенти да почистват зъбите си пред огледалото, за да могат да контролират движенията и качеството на почистването.

Второ, съществуват средства за откриване на зъбната плака, които са във вид на таблетки за дъвчене, оцветяващи разтвори за жабуркане или устройства, които използват технологията на светлинно индуцирана флуоресценция.

Други средства за орална хигиена, освен четките, са конецът за зъби и т.нар. "суперконец", който е за ортодонтските пациенти. Или пък зъбен душ, който с помощта на водата изчиства остатъците от храната.

Има и специални реминализиращи маски за зъби, гелове за зъби и разтвори за жабуркане, както и почистващата пяна за безконтактно почистване на зъбите, когато сме навън.

Почистването на зъбите без брекети е около три минути, с тях е по-дълго – от 7 до 10 мин., ако брекетите са на двете челюсти.“

Децата

“Сутрин и вечер е задължително миенето на зъбите. Ако някои деца обичат сладки неща, съветвам веднага да се изчетка след храненето.“

Чуйте повече в звуковия файл. 

Д-р Весела Стоичкова дм е специалист ортодонт.

През 2003 г. завършва с отличие Медицинския университет в София и печели конкурс за специализация в Московския държавен медико-стоматологичен университет, където придобива научна степен Доктор по медицина през 2008г.

Д-р Стоичкова е била завеждащ отделение по ортодонтия във VIP клиниката „Холивуд стоматология“ в Москва от 2008 до 2019 г. През 2018 г. защитава магистърска степен по обществено здраве и здравен мениджмънт в Медицинския университет в София.

Автор е на 58 научни публикации у нас и в чужбина, както и докладчик на 24 международни конгреса. Специализирала е в Швейцария, Италия, Австрия, Русия и Англия. Член е на WFO, AAO, EOS, SIDO, ПОО России, БОО и др.

Д-р Стоичкова е един от 600-те специалисти, включени в най-престижната класация на медици в България „Лекарите, на които вярваме 2020“.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47