Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ден на българското кино – 13 януари

| обновено на 13.01.22 в 08:42
Снимка: НФЦ

По инициатива на Националния филмов център от 2005 година на 13 януари – датата на първата публична прожекция на филма на Васил Гендов „Българан е галант”, българската филмова общност чества своя професионален празник.

Денят на българското кино се отбелязва вече по традиция с различни събития, организирани от Националния филмов център в партньорство с различни професионални организации и Столична община.

За 13 януари 2022 година НФЦ е подготвил „13 филма за 13 януари“, програма от нови български игрални, документални и анимационни филми, която се излъчва в четири столични киносалона и по един в Пловдив, Велико Търново и Варна. 

Киносалоните в София са „Одеон“, „Дом на киното“, „G8“ и „Синегранд“, във Велико Търново е кино „Палас“, във Варна – Фестивален и конгресен център и в Пловдив – „Lucky Дом на киното“.

За да се осигури максимална възможност за достъп на публиката до българските филми, прожекциите са със свободен вход.

Кинокритикът Ирина Канушева, главен експерт „Международна дейност“ в Националния филмов център, разказва повече в "Артефир"

Ще могат да се видят следните филми:

„Като за последно“ – 2020, реж. Ивайло Пенчев, 118’, с Васил Банов, Мария Бакалова, Филип Аврамов, Малин Кръстев, Наградата на публиката на фестивала „Златна роза“
„Страх“ – 2020, реж. Ивайло Христов, 100’, със Светлана Янчева, Майкъл Флеминг, Стоян Бочев, 4 награди от фестивала „Златна роза”, вкл. за най-добър филм и актриса на Светлана Янчева; Талин – Голямата награда; българското предложение за „Оскар“ за международен филм
„Магаре“ (к/м) – 2021, реж. Мартин Негрев, 22’, с Красимир Доков, Голямата награда за късометражен игрален филм на фестивала „Златна роза“
„Мона Лиза“ (к/м) – 2020, реж. Веселка Кунчева, 10’, с Милица Гладнишка, Данаил Обретенов, Наградата на критиката за късометражен филм на фестивала „Златна роза“
„Хлад“ (к/м) – 2021, реж. Девина Василева, 21’, с Васил Василев-Зуека
„Луцифер“ (док.) – 2020, реж. Мария Николова, 56’, Награда на Община Пловдив на фестивала „Златен ритон“
„Преди края“ (док.) – 2020, реж. Елдора Трайкова, 54’, 2 награди от фестивала “Златен ритон” – Голямата награда за документален филм и за режисура
„Болт“ (аним.) – 2020, реж. Илия Шекерджиев, 8’, Награда за анимационен дебют на фестивала „Златен ритон“
„Глич в йерархията“ (аним.) – България-Австрия, 2019, реж. Весела Данчева, 7’
„Мармалад“ (аним.) – 2020, реж. Радостина Нейкова, 5’
„Призрак“ (аним.) – 2020, реж. Сотир Гелев, 28’, Специалната награда на журито и награда на критиката за анимационен филм на фестивала „Златен ритон“
„Сантяго“ (аним.) – 2020, реж. Андрей Кулев, 16’, Голямата награда за анимационен филм на фестивала „Златен ритон“, Награда за български късометражен филм на 25-ия София Филм Фест
„Човекът кал“ (аним.) – 2020, реж. Пламен Николов, 6’



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За Вселената на твореца – уроците на Рик Рубин

Издателят Любен Козарев представя в "Артефир" книгата "Творчеството: начинът да си" на известния американски продуцент Рик Рубин. Книга, насочена не само към музикантите, но към всички хора, които могат да се нарекат творци. По думите на Козарев за четящата българска публика заглавието вече е познато в оригинал. То вече е достъпно и..

публикувано на 24.01.25 в 15:44
Из

Ясен Григоров е избран за изложбата на илюстраторите на Панаира на детската книга в Болоня

Ясен Григоров и Ина Христова са българските илюстратори, финалисти в 62-рото издание на Панаира на детската книга в Болоня. В "Артефир" Григоров споделя, че от всички досегашни участия в голямото международно събитие, тазгодишното е двойно по-специално, защото този път представя България като илюстратор на книгата "Мил домашен комар" от..

публикувано на 24.01.25 в 15:37

Художничката Стефка Аройо – от малкото море до големия океан

"Морето, празници, танци" е озаглавена изложбата, с която художничката Стефка Аройо прави своето завръщане на софийската артсцена. Изложбата, която бе открита на 23 януари от проф. Станислав Памукчиев в СБХ – "Шипка" № 6, може да бъде посетена до 8 февруари. Част от платната в експозицията "Морето, празници, танци" са притежание на..

публикувано на 24.01.25 в 15:03

Младежкият театър отбелязва 80-годишнина с "Вълшебната флейта"

Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А. Моцарт. Режисьор и автор на драматизацията е Христина Арсенова от Бургаския куклен театър, а авторската музика в спектакъла е дело на композитора Владимир Джамбазов. За юбилея, историята и..

публикувано на 24.01.25 в 14:45

Академия "Аморфа" – Варна навършва 16 години с поредица от събития

Младежка фондация "Аморфа" – Варна навърши 16 години. Рожденият ден ще бъде отбелязан на 24 и 25 януари с изложба репортажна фотография и Ден на отворените врати.  Годишната изложба включва заснети моменти и емоции от инициативите на фондацията в пет творчески и граждански направления с активното участие на над 50 млади хора и близо 40 гостуващи..

публикувано на 24.01.25 в 12:11