Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петя Алтимирска:

Огромна част от хората против зеления сертификат не отидоха на вчерашния протест

| обновено на 13.01.22 в 09:52
Снимка: Мария Йорданова

“Хората са неубедени в мерките, които се налагат. Политическите решения всъщност са едни непопулярни меки“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Петя Алтимирска, активист и председател на сдружение КАЖИ.

“Остава и една доста голяма категория хора, която просто се примирява с това положение. Дали са парламентарно представяни те, за да може да се каже, че един такъв протест, организиран от партия, може да изрази позицията на всичките тези хора, моето мнение е, че не може.

Огромна част от хората, които са и против сертификатите и против задължителното ваксиниране изобщо, не отидоха на този протест и няма и да отидат, защото не се припознават с организаторите. В същото време те искат същите неща.

Петя Алтимирска

Опасенията ми са, че по-голямата част от хората, които мислят по този начин и са си останали по домовете, са много повече от тези, които са отишли да протестират.

Наистина има проблем и този проблем трябва да търси своето решение на политическо ниво. Ако искаме да работим за това да няма разделение, диалогът е това, което може да оправи нещата.“ 

Посланията

“Има и много погрешни послания, които се отправят от различни хора, на които се дава трибуната. Иска ми се да работим за премахване на разделението и усещането за несправедливост.

Въвеждането на каквито и да било задължения на хората винаги трябва да е съпроводено с предварителна информираност, която да ни убеди, че точно тези изисквания са важни и необходими за нашия по-добър живот.

Диалог трябва да има с всички хора, които имат различна гледна точка. Разбира се, той има граници, не можем да инвестираме безкрайно много време в празни приказки, когато липсва обща позиция.

При всички случаи трябва да има опит за разговор, дори с хората, които изглежда, че няма да те разберат по никакъв начин. Това, което ни липсваше години наред, беше именно диалог. За да можем да видим промяната, трябва да видим именно тази комуникация и тя да стане ясна.“

Чуйте Петя Алтимирска в звуковия файл.

Снимки: БНР


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50

Антигероите оживяват: Новата книга на Васил Русев

Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..

обновено на 03.01.25 в 10:02
Националната Априловска гимназия

"Взаимоучителният метод": Традиция с модерни приложения

На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..

обновено на 02.01.25 в 11:27