Как да се предпазим от опасни работодатели или да разпознаем фалшива обява за работа в чужбина? Как да не станем жертви на трудов или друг вид трафик?
Темата коментира в “Нашият ден“ ръководителят на горещата линия за борба с трафика на хора на Фондация „А21 България”, който пожела да остане анонимен:
“Потенциалните трафиканти са доста изобретателни. Много често обявите звучат твърде добре, за да са истина. Например заплащането звучи прекомерно високо.
Не е много трудно да се уловят фалшиви обяви за работа, но хората в България са толкова отчаяни и имат нужда от доходи, че някак пропускат да видят знаците.
080020100 е номерът, на който може да се обадят, търсещите работа, за да им се помогне да проверят съответна обява. Работим безплатно, хората могат да ни звънят денонощно.
В рамките на три работни дни правим оценка на риска и проучване за лицето за контакт, фирмата или посредническата агенция и мястото за настаняване. Много често се оказва, че такъв адрес не съществува.
Ако лицето има договор, го преглеждаме. Правим всичко възможно и на национално ниво, и в Европа най-често, защото офертите сякаш са най-вече свързани със Западна Европа.
През последната година от осем проверени оферти за работа, седем се оказват рискови и фалшиви. Тези обяви идват най-вече от Фейсбук.
Предпазваме ги да не попадат в трафик, защото, когато попаднат в чуждата държава, вече е много трудно жертвата да бъде спасена.“
Статистика
“Статистиката на горещата линия от миналата година показва, че в 24% от случаите на трафик на хора всичко е започнало с фалшива обява за работа.
Глобалната статистика сочи, че само 1% от жертвите на трафик някога ще бъдат спасени.
Жертви на трафик стават и мъже, и жени, и деца. Мъжете по-трудно си признават, че са уязвими, но, когато става въпрос за трудова експлоатация, те са силно уязвима група.“
Работодателите
“Експлоатацията на хора носи висока доходност и реално за тях има нисък риск. Жертвите на трафик са на ръба на оцеляването, те не получават нищо или съвсем малко от това, което изработват.
Живеят в ужасни условия. Много често са жертви на брутално насилие. Те нямат право на елементарни базови потребности и възможност за движение, не могат да си тръгнат, когато поискат. Държат ги с отнемане на документите или са влезли в дълг, който никога няма да бъде изплатен. Случва се хора да седят с години в такава ситуация.
Когато такъв човек успее да се свърже с нас, ние организираме спасяване от тази ситуация, без значение дали е в България или в Европа.“
Чуйте повече в звуковия файл.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg