Как местните общности се справят с мръсния въздух и неговите причинители?
Темата коментира в “Нашият ден“ Румяна Боянова, координатор местни общности по тема “Чистота на въздуха“ в Екологично сдружение “За Земята“.
“Местните общности вече разбраха, че единственият начин да се справят с проблемите си е да се заемат с тях гражданите.
В последно време започват активно да се обединяват по между си не само на територията на населените си места, но и в цялата страна. Срещат се, обменят опит и правят общи инициативи.
Различни са причините за замърсяването на въздуха в различните краища на страната. В едни от градовете има индустриални предприятия, в други причините на замърсяване е трафикът и битовото отопление, което също не е за подценяване.“
Общините
“Доскоро общините нямаха подкрепа, разполагаха с малък капацитет за решаване на проблемите с качеството на въздуха, бяха оставени само от МОСВ. Сега се вижда светлина в тунела и се надяваме да има промяна в този аспект.“
Трънското туристическо дружество
“Целта на дружеството е да популяризира красотите на този край. Сега се радваме на много посещения. Постоянно идват хора и разглеждат. Направили сме над 20 туристически маршрута в различни върхове в района, маркирани и добре обозначени пътеки и хората ги посещавали с удоволствие.
Туристите в нашия край са предимно планинари и хора, които обичат приключенията, общото между всички е, че обичат природата и искат тя да се запази. Районът е много чист, никога не е имало индустриални замърсители. Заслужава си да бъде запазен във вида, в който е в момента.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
С началото на Новата година Марк Зукърбърг, собственикът на Фейсбук, съобщи, че Meta – компанията майка на Facebook, прекратява програмата си за проверка на фактите от независими експерти и ще възприеме т.нар. "модел на общностни бележки". Започнаха дискусии във всички социални мрежи – до какво би довело това във времената на фалшивите новини и..
За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..
Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт? Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..
Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg