Защо е важно ученето на жестов език и накъде може да ни поведе неговото използване?
Темата коментира в “Нашият ден“ мултифункционалният артист Гери Турийска:
“Жестовият език за мен е само по себе си истинско изкуство. Възприемам го отвъд концепцията му като средство за комуникация. Това е една много красива хореография на общуването и стои много интересно на сцена.
Запалих се покрай участието на Силвана Петрова като преводач в “Пощенска кутия за приказки“ и от нея разбрах, че има над 100 000 глухи хора в България и сценичните изкуства реално са трудно достъпни за тях.
Затова реших малко да потъна в света на глухите хора, който е много интересен. Те имат своя собствена култура и специфика, така че всички, които обичат комуникацията в най-различните нейни форми, могат да бъдат привлечени в един курс. Не е трудно да се учи този език, защото преподавателите го превръщат в едно забавление. Ученето освен новите познания има върху мен и терапевтичен ефект.
Жестовият език е много логичен и познавайки основните жестове, можем да предположим какви ще бъдат други думи, които още не сме научили.
Откакто го уча, виждам света по-дълбоко, защото си представям как изглежда той, ако нямаш слух. Виждам логиката на движенията на тялото, които чуващ човек извършва със себе си, докато говори. Курсът може да даде допълнителни психологически познания.“
Чуйте Гери Турийска в звуковия файл.
Темата коментира в “Нашият ден“ обучителят Силвана Павлова:
“Въпреки че познавам жестовия език от 4-годишна, преминала съм всички възможни курсове и обучения, а сега и обучавам, продължавам да го уча.
Той се развива както другия език – има нови думи, чуждици, хората вече много пътуват срещат се с други хора от цяла Европа. Жестовият език, бидейки много визуален, копира различни нови форми. Особено в технологичния свят имаме много жестове, които доскоро не бяха познати.
Това, което направихме в годините със Съюза на глухите, е да успеем да изведем жестовия превод в професия.“
Чуйте целия разговор със Силвана Павлова в звуковия файл.
В ноемврийското издание на рубриката "Часът на етиката" в предаването "Време за наука" се обсъжда социалният модел на увреждането и идеята за грижа. Гост на предаването беше д-р Гергана Мирчева от Института за философски изследвания (ИФС) към БАН, която разгледа етическите измерения на грижата и тяхната социална значимост. Според д-р Мирчева е..
В студените зимни месеци темата за бездомните хора става особено актуална. Липсата на подслон, храна и здравни грижи често поставя живота на тези хора в риск. В ефира на "Нашият ден" Евгений Радушев, ръководител на мобилна група за бездомни към организацията "Каритас", сподели предизвикателствата, пред които се изправят бездомните, както и..
За "местните агенти", които преодоляват недостатъците на градския и обществен живот, в "Нашият ден" разговаряме Марина Кисьова , която събира около себе си активните граждани на Пловдив . Преди 15 години Кисьова заминава за Ирландия, където по европейска доброволческа програма се занимава с благотворителност. След завръщането си в България..
Михаил Мишев е журналист на свободна практика, който работи върху дезинформационните наративи, разпространени в ромските общности на България. Мишев се включва в "Нашият ден" от Сливен, където е една от най-големите ромски махали у нас. "Страхът води хората към някакви действия, той е универсален инструмент за влияние" , казва..
"Моята борба за дете и процедурата стартира през ноември-декември 2006, а дъщеря ми се роди през 2019 година след много усилия и борба. През този период видях проблеми в обществото ни, за които не предполагах, че съществуват, а именно за проблемите на бездетните двойки в България, които са над 200 000 в момента. Над 50 000 семейства у..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg