Авторското соло на танцьорката и хореограф Галина Борисова се занимава с силата на независимата мисъл и конструктивното въображение. На фокус е връзката между автентичност и интерпретация, изследвани през артистичните предпочитания на Галина Борисова и уловени чрез погледа на чуждите спомени. Публиката е разположена, легнала в галерия „Етюд“ върху меки възглавници, прожектират се видеоматериали, докато Галина танцува, а публиката възприема случващото се през своята собствена перспектива:
„Тази идея отдавна трябваше да намери своята реализация, радвам се, че успях да фокусирам вниманието върху традиционно стоящи теми и проблеми като това артистът постоянно да доказва себе си, да произвежда. Има голяма интимност между публика и мен. Може би за първи път с толкова много текст, мои колеги, които говорят за мои предишни произведения. И в музикалната партитура коментирам самата себе си, защото човек иронично трябва да се обръща към самия себе си. Много обичам соловите проекти. Танцувам, изтощавайки себе си. Това е структура, която всеки път е различна.“
Солото се опитва сериозно, но и с неизбежна ирония да „разследва“ последователността на разума и безпорядъка на нашите впечатления. С това представление хореографката иска да каже, че трябва да сме готови да можем да живеем и дори когато инструментите ни са счупени, електричеството е спряло и дъждът вали.
Няколко основни въпроса задава спектакълът: „Артистът трупа опит чрез импровизацията, открива свежест, мутира и учи, но може ли да достигне съвършенство?“
Премиерата на авторско соло „Вярно с оригинала“ на Галина Борисова е на 28-и и 29-и януари от 19.30 ч. в галерия „Етюд“
Галина Борисова е и блогър и инициатор на платформата „Предпочитания за танц“. Там всеки месец публикува различни опити и статии, свързани с танца.
"Здравка Евтимова е невероятен автор! В нейните разкази и романи странна магия прегръща героите ѝ. В словата ѝ има поезия и грапавина. Докато прелистваш страниците, от тях изскача със зловеща усмивка нещо, което наподобява Чеширския котарак, но пък Алиса е повече от една. Да, в романите на Евтимова има и по една Алиса, която пораства и открива, че..
С изложба в Avrtikl завършва първото издание на проекта Callipoesis , който изследва взаимодействието между поезията и калиграфията като артистични форми на писане със сърцето и душата. Творците зад Callipoesis използват езика и буквите с техните естетически и стимулиращи емоциите свойства, като въздействат на сетивата през една..
На 26 май е роден един от най-обичаните български актьори – Григор Вачков. Днес той щеше да навърши 90 години. "Роден съм в село Трънчовица и ако трябва отново да се родя, пак там искам да стане това…“ Това е признанието на обичания от цяла България артист за родното му място. Той е български театрален и киноактьор, носител на..
13-ото издание на Международния фестивал на анимационния филм "Златен кукер - София" започва от 25-и и продължава до 29 май 2022 г. Домакин на събитието е НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Темата на фестивала и тази година е “Чрез изкуство и образование към един по-добър и екологичен свят". МФАФ "Златен кукер - София" стартира през 2010 г в гр. София и е първият..
За книгата "Щастие за деца" и за това как тя оживява посредством театъра с Мануела Саркисян и работилница за хартиени птици с Цветана Недева. Както казват самите автори: "Да играем! Камък, ножица, хартия? Театър, ножица, хартия?" Думи от издателството за книгата: "В свят, белязан от различия, е важно да изградим вътрешна хармония. В "Щастие за..
Националната програма "Христо Ботев" се развива и утвърждава като най-голямата и основна българска медия за култура, образование, класическа и други..
Запознаване Родена през май. На единайсти. В София. Веднъж на трамвайната спирка я срещна Дон Кихот. Към обществото няма заслуги, освен една –..
Щитовидната жлеза е "главен регулатор" на метаболизма и на функцията на редица органи и системи на човешкото тяло. Тя представлява малък, подобен на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg