Достатъчно ли са медицинските специалисти у нас, кои от специалностите се превръщат в дефицитни и колко от младите лекари заминават в чужбина?
Темата коментира в “Нашият ден“ акад. Владимир Овчаров, дългогодишен преподавател и бивш ректор на Медицинския университет.
“Всяка година от шестте медицински факултета в България завършват около 1000 студента. Не малка част от тях са от други страни.
На държавата се осигуряват най-малко 600-700 човека от студентите българи на година, които стават лекари.
Нещата не са толкова страшни, въпреки че много се приказва. Напуснали са горе-долу, откакто сме в ЕС около 4000 лекари.
В това време сме обучили по-голям брой лекари. За лекари няма реална опасност, но тежка опасност има за дефицита на медицинските сестри.
Докато лекарите у нас са около 29 700, то медицинските сестри са подобен брой, а трябва да бъде 2,8 към едно.“
Недостиг на лекари
“Реален проблем има по някои специалности. Другият проблем е, че процентът на лекари под 30 години е малък. Около 33% са лекарите на 65 и повече години, което е пенсионна възраст. Този проблем ще се яви неминуемо в следващите години.
По Съдебна медицина са останали много малко специалисти, също така и патолози. Психиатрите отново са недостатъчно. Не трябва да оставяме проблемите на следващото поколение, които могат да ни обвинят, че сме проспали някакъв период от време.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
"КМаркетингFactbook" издаде своя годишен бизнес доклад за най-големите комуникационни агенции. Какво е лицето на комуникационната индустрия през 2024 година, се пита редакторката и автор на изданието журналистката Сирма Пенкова от "Капитал", и търси отговор в бизнес класацията на най-големите групи и агенции по дейности в България, в анализа на ролята..
На Стефановден в "Аларма"ви срещаме с именниците: Стефан Велев – геолог с шест полярни експедиции в Антарктика и Стефан Ганов – актьор и режисьор. Главният ни гост е Стефани Дънева – магистър по класическа филология, която се занимава с епиграфика (науката, изучаваща надписите върху камък), в момента тя завършва дипломната си работа и подготвя..
Стефановден, празнуван на 27 декември, е денят на свети Стефан – първият мъченик за християнската вяра. Денят не е само за имениците, но и за всички християни, които почитат делото на светеца. В ефира на предаването "Нашият ден" доц. Русалена Пенджекова от Пловдивския университет "Пайсий Хилендарски" ни припомня още един важен Стефан в историята на..
Каква беше 2024 г. според консултантите на предаването "Законът и Темида"? С какви предизвикателства се сблъскаха и с какви очаквания стъпват в новата година споделят проф. Ирена Илиева, проф. Таня Йосифова, проф. Илин Савов, адв. Елка Пороминска, д-р Орлин Колев и адв. Христиан Митев. За работата на Института за държавата и правото, за..
В рубриката "Темата на деня" разгледахме идеята за мир и разбирателство не само по празниците, но и през цялата година. Как е възможно това? Пример за отговор ни дадоха няколко семейства, които споделят общото си пространство в един жилищен блок в столичния квартал "Враждебна". Жителите на блока са създали уникална общност, която живее в хармония,..
В епизод 571 "Трамвай по желание" връща своята публика към вечния спомен за ненадминатия оперен бас Борис Христов, във връзка с навършването на 110 г. от..
В съботната вечер ще си припомним гласовете на Карло Бергонци и Рената Тебалди. La divina Renata я наричаха милионите фенове по света заради уникалните..
Новината, че галерия "Структура" приключва своята дейност, развълнува артистичната общност не само в София. Седемте години активна работа, с качествени и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg