Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Младен Пенчев, психиатър:

Лошото идва, когато правилата се тълкуват машинално и безпрекословно

Снимка: Ани Петрова

“Лошото е друго, когато правилата на дадена институция не предвиждат в достатъчна степен морално-етичните норми и се тълкуват машинално и безпрекословно. Те отново са гъвкави в голяма степен има и преценка кога нещо е по-приоритетно“, каза в “Нашият ден“ д-р Младен Пенчев, психиатър в Клиниката по психиатрия в Александровска болница във връзка със случая във Враца, при който жена почина на прага на Спешното отделение, забавена заради дейността по регистрацията на пациента:

“Всяко едно общество се ръководи от някакви правила. Прието е законовите норми да са с най-голяма тежест и значение, другите правила, от които се ръководим, когато сме на работното си място или сме в ролята си на членове на обществото, са правилата на определени институции, учреждения, болници. Вторите са след законовите норми по тежест.

Има обаче и морално-етични норми, които са от значение за всеки едни от нас, когато трябва да вземе решение за себе си какво да направи в дадена ситуация.

Тези норми според мен трябва да са на най-високото място, когато съобразяваме поведението си. Те се базират на обичта към ближния, на това да отстояваш себе си, без да причиняваш зло на околните и ако можеш, когато човек е в беда, да помогнеш.“

Ролята на възпитанието

“Морално-етичните норми не са заложени по рождение, те стават част от нашата личностна структура по време на развитието и възпитанието.

Не мисля, че тези норми липсват генерално, но те са различно вложени по време на възпитанието и на развитието във всяка една личност. За едни те са много важни и разбираеми и са част от цялостното поведение, за други не са толкова определящи.“

Обществото

“Обществото в момента е много сериозно изчерпано заради пандемията и смъртността от коронавирус. Лекарите също са много изнервени и изчерпани. Това е напълно разбираемо, изчерпани са и пациентите и техните близки.

Постоянно получаваме негативни и неприятни сигнали, които допринасят за цялостната ни нагласа и на включването на инстинктите ни за самосъхранение, които понякога са в противоречие на това да дадеш помощ на ближния.“

Профилактика

“Трябва интензивно да пропагандираме психична хигиена, хигиена на труда и профилактика чрез дейности, които ни помагат да релаксираме след натоварванията, които се струпват по време на ежедневието ни.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимка: superdoc.bg/lekar,


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52

Студентски театрален фестивал в Хасково за трета поредна година

На 24 юни в Хасково се открива третото издание на единствения студентски театрален фестивал в България "Сцена на края на града". За програмата и участниците е разговорът със Стелиян Николов, директор на ДКТ "Иван Димов" – Хасково. Ето какво каза Стелиян Николов в ефира на предаването “Нашият ден”: "Фестивалът се провежда за трета поредна..

обновено на 24.06.24 в 12:34

Фестивалът на дивите цветя в Родопите с 11-о издание

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" представяме единадесетото издание на Фестивала на дивите цветя в Родопите. Тази година фестивалът поставя акцент върху изложението на местни производители, предлагащи екологично чисти продукти от планинския район. Илия Годев , организатор на фестивала, разказва за събитията и акцентите на..

обновено на 24.06.24 в 11:07
Яна и Димитър Недялкови

Влез в обувките ми

Все повече съвременни изследвания казват, че обувките, които носим, имат решаващо значение за здравето на телата ни. Бързите масови производства на обувки казват, че можем да носим всичко, стига то да ни е по джоба. Занаятчийските производства на обувки казват, че е важно да запазим човешкото лице на всеки един занаят, следователно – човешките..

публикувано на 23.06.24 в 10:35

Рожденият ден на Църквата

На Петдесетница своя рожден ден чества и основаната от Христос Църква, защото тогава тя бива осветена от Св. Дух, Който остава завинаги в нея, за да я ръководи като продължителка на човешкото спасение. Св. Йоан Златоуст уподобява живота на море, което всички трябва да преплуваме, а ос­нованата от Бога Църква на кораб, който никога не потъва, защото..

публикувано на 23.06.24 в 09:20