Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Светлината на фара и "Черната книга на правителственото разхищение в България"

Снимка: chernakniga.bg

Седмото поред издание на документа за правителственото разхищение и за разследванията, направени от журналисти, е вече факт. Книгата, издадена от фондация „Фридрих Науман“, целяща да събере разследвания за проблемно изразходване на средства с пари от държавния бюджет или от европейски проекти, за 2021 година обобщава 15 различни случая от национално и регионално значение. В тазгодишното издание на „Черната книга“ са включени разследвания за парите от еврофондовете, похарчени за негодни маски, за милионите, похарчени без обществена поръчка от Министерството на отбраната, за строителството на „Арена Бургас“, за клиничните пътеки в болница „Лозенец“ и др.

За да разкажат за своите разследвания, в студиото на „Мрежата“ са главната редакторка на сайта „Зов нюз“ Мария Димитрова (разследване на скандална история за конфликт на интереси в една малка община) и журналистката от в. „Капитал“ Десислава Николова (историята за похарчени пари от еврофондовете за негодни предпазни маски и историята за корупцията в болница „Александровска“).

Превзетата държава

Десислава Николова: „Историите, разказани в „Черната книга“, са морална присъда. (…) Моят апел към хората е да внимават за кого гласуват, да внимават кои хора ще ги представляват в Народното събрание. Погледнете кого точно избирате, проследете историята на този човек, вижте по какъв начин той е работил за обществото при предишните си постове и тогава гласувайте. България е сравнително малка държава и професионалният път на повечето от нас е пред очите на обществото… Ако нямаш моралния критерий да кажеш, че не искаш този човек да те представлява, че той не бива да заема повече постове, чрез които да борави с обществени пари, с обществено доверие, с обществена надежда, да не говорим за здравето на хората, то тогава? Когато обществото развие тази нетърпимост, то едва тогава можем да вярваме, че сме свършили работа си повече от добре. Ние няма да спрем.“

Мария Димитрова: „Мислейки за това как хората да повярват в силата си и пречупвайки това през призмата на случилото се във Враца тези дни, виждам, че отново се задават много въпроси за доверието към медиите и тук аз не съм голям оптимист. Ние, малкото хора, които останахме да работим чиста журналистика и не се поддадохме на различни влияния, просто не успяхме да се преборим да остане тази чистота в професията ни. В повечето случаи колегите броят „кликове“, а не търсят фактите, доказателствата, някои станаха просто платени писари на различни политически партии и кампании и нашата професия изгуби тежестта си пред обществото, изгубихме доверието и това е нещо много трудно възстановимо, според мен. (…) Медиите започнаха да харесват сензационното, но това не е нашата професия. Отказвам да правя такива неща."

Десислава Николова: “Разколебана съм да бъда категорична за това дали ние държим да отстояваме правата си и да наказваме тези, които ги нарушават.“

Мария Димитрова: „Говорим, наистина, за превзета държава.“

Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44