Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 февруари – Ден на пчеларя

Снимка: архив

Православната църква почита паметта на свещеномъченик Харалампий Чудотворец, приеман за покровител на пчеларите.

Днес е единственият ден от годината, в който се освещава мед в храмовете.

Свети Харалампий е бил епископ в град Магнезия, област Тесалия, и смел проповедник на вярата при гоненията срещу християните в края на II век. Бил предаден на мъчения, но раните му заздравявали по чуден начин. Осъден на посичане и издъхнал на 113 години, недокоснат от меча на палача.

Предсмъртно отправя гореща молитва Бог да благославя всички хора и да ги дарува със здраве, спасение и земни блага.

„И затова е и много почитан помощник, избавя от епидемии, от болести, дарява всяко добро на човека“.

По традиция след празничната литургия днес се освещава меда от новата реколта.


За празника и за състоянието на пчеларството у нас разказва в “Нашият ден“ Михаил Михайлов, председател на обединение “Български пчеларски съюз“:

“Броят на пчелните семейства у нас остава на едно относително постоянно ниво, около 800 000. За съжаление дребните пчелари, тези с дребни семейства около 40 до 50 кошера, намаляват и то прогресивно.

Иначе големите пчелини, едрите производства се окрупняват. Те имат възможност и да участват по програми и пчеларството да бъде субсидирано.

Изключително важно е да оцеляват и малките производители. Проблемът е в това, че дребните пчелари не се регистрират като земеделски стопани, а това е изискването, за да участват по програми и да получават държавни помощи.“

Как протича Международното изложение по пчеларство в Плевен можете да чуете от пълния разговор в звуковия файл.

Чуйте и повече за това каква ще бъде подкрепата за производителите на мед по Националната програма по пчеларство за тригодишния период 2020-2022 година и какво обезщетение ще получат пчеларите за унищожени пчелни семейства?




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44

"Нито една повече" – София се присъединява към световния протест срещу насилието над жени

На 25 ноември светът отбелязва Международния ден за елиминиране на насилието над жени, а в София това ще бъде подчертано със символично протестно шествие под надслов "Нито една повече". Събитието ще започне в 18:00 ч. пред Съдебната палата и ще има за цел да обърне общественото и институционалното внимание към тревожните нива на домашно насилие и..

публикувано на 25.11.24 в 11:31

"Рада": Куклата, която дава глас и подкрепа на жените

На 25 ноември, Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, гост в ефира на "Нашият ден" беше Мария Стефанова от "Зонта Интернешънъл" – организация, посветена на правата на жените. В предаването тя сподели за усилията, които организацията полага в борбата с насилието над жени, както и за иновативния проект "Рада", целящ да..

обновено на 25.11.24 в 11:21

Точка Илиева и силата на стенописите в обществения дебат

Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни стенописи красят стени в различни части на България, като последната ѝ творба е част от новия център на организацията "Грийнпийс". В предаването "Нашият ден" Илиева разказва за своята работа и..

публикувано на 25.11.24 в 09:36

Националният алианс "Обединени Божии Църкви"

Тази протестантска общност принадлежи към Евангелско-Петдесятното движение в България. Руски емигранти от САЩ през 1920 г. на път за Русия спират в Бургас за известно време и проповядват Божието Слово, като акцентират на кръщението със Святия Дух. Така се заражда Петдесятното движение в България. Повече за Националния алианс "Обединени Божии..

публикувано на 25.11.24 в 09:35