Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моника Попова с изложба „Отковьор“ в галерия „Сан Стефано“, зала „Бетона“

Ковьорът в триумфален марш обратно на стената!

Триумфалното завръщане на ковьора в конгломерат – колекция със съвременен прочит

Наричат я "легендарното perpetuum-mobile Моника Попова" и очакват да взриви зала "Бетона" на галерия "Сан Стефано" със своята самостоятелна изложба "HAUTE КОВЬОР" – парижки цикъл цветни рисунки и бродерии върху ковьори, която възниква по време на двумесечния ѝ престой през лятото на 2021 във Франция.

За ръкостискането на народното и високото изкуство Моника намира немалко съюзници. Сред тях е писателят Николай Бойков, който запретва ръкави в дирене на ковьори навред из България за добрата кауза.
Ето какво споделя Моника Попова:

"Всичко започна в Париж! Нямаше го голямото ми семейство, а само Методи, който се грижеше за душата ми и за сутрешното ми кафе! Така се започна… с една френска енергия, която ме заля! Създадох около 150 рисунки за 2 месеца, при които нямаше значение дали ги рисувам, или бродирам! Имах нужда да работя постоянно! Храната ми бяха 30 музея и 25 града. Тази енергия ме поведе в един творчески водовъртеж, който преля и в София. Започна от няколкото ковьорчета, които купих вместо хартия в Париж, и продължи с още 100, които открихме с поета Николай Бойков в България. Това са изображения, с които моето поколение израсна. Нямаше почти дом без избродирана картина на стената. За мен са символ на дома и уюта. В Париж те ми липсваха и започнах да инкрустирам рисунки, посветени на семейството си върху ковьорчетата. В последствие дори прехвърлих и техни авторски изображения върху избродираните платове. Това ги направи част от проекта, който назовах ОТКОВЬОР, като ОТКОТЮР, защото всичко започна от града на Любовта и предизвика Любов.
Тази изложба посвещавам на моето семейство и на университета, в който работя вече 20 години; на 30-ия юбилей от създаването на НБУ, в който всеки ден е усещане за щастие!"

Изложбата може да бъде видяна от 10 февруари до 10 март 2022 г. в галерия "Сан Стефано"

Чуйте повече от звуковия файл.

Моника Попова е българска художничка керамичка. Родена е в град София. Завършва ВИИИ „Николай Павлович“ в курса на проф. Красимир Джидров, специалност Керамика (1996). Преподавател в Нов български университет от 2000 г. Щатен асистент от 2001 г. в програмите – „Графичен дизайн“ и „Пластични изкуства“. Професор в департамент „Изящни изкуства“ на НБУ (2010). Доктор в програма „Египтология“ на НБУ с дисертация на тема „Скулптурата по времето на Тиванските царе XII и XVIII династии“ с научен ръководител Сергей Игнатов (2014). Член на Съюза на българските художници (1996). Член на Българския институт по египтология (2009).


Снимки – monikapopova.com, галерия "Сан Стефано"



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юрий Дачев и Павлина Вежинова

Честване на 110 години от рождението на Павел Вежинов

В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов.  Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..

публикувано на 21.11.24 в 18:07
Спартак Дерменджиев

Близо до сърцето на Спартак Дерменджиев

Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години.  Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..

публикувано на 21.11.24 в 16:54

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49
Георги Борисов

Историите на Георги Борисов

"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година.  Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..

публикувано на 21.11.24 в 15:30

По следите на Михайло Парашчук

Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..

публикувано на 21.11.24 в 08:05