Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мрежите трябва да насърчават емпатията, а не разделението

Снимка: pixabay.com

"Мрежа" е думата във фокус на широката дискусия в това предаване. Мрежата от медии, промените в радиото, интернет и социалните мрежи, въпросът с данните и регулациите се обсъждат в това издание на “Гласът на времето”. То започва с възгледи на професионалистите от БНР в Световния ден на радиото.

Генералният директор на БНР Милен Митев например казва по отношение на медиите, че “Смисълът на свободата е да бъдеш критичен и аналитичен към всяко нещо, което те заобикаля”. Програмната директорка Даниела Късовска говори за перспективата, в която “Радиото ще бъде свят, който за всеки слушател ще бъде различен”. Журналистката от предаването “Мрежата” Николета Атанасова пък припомня важността на това радиото да разказва истории.

Предаването включва и дискусия с акценти – радиото и обществените медии в дигиталната ера и необходимостта от регулации в социалните мрежи днес. 

Участват експертката по дигитален маркетинг Василена Вълчанова и журналистът Антон Андонов, които обсъждат перспективите пред мрежите за комуникация и информация.

Обсъждат се и казусите със заплахата Facebook и Instagram да спрат за Европа и изтеглянето на музика от артисти в Spotify, заради подвеждащото съдържание в подкастите на Джо Рогън.

Рекламистът Мартин Димитров също се включа с позицията си, че “Facebook е обречена мрежа, заради идването на варварите”. ПР и маркетинг експертът Александър Кръстев говори за спецификите на социалната мрежа LinkedIn. Накрая Данислава Делчева и Таня Димова разказват за най-бързо развиващата се социална мрежа Tik-Tok и успяват да променят предразсъдъците на водещия Даниел Ненчев към нея. Някои от изводите в предаването:

“Мрежите трябва да насърчават емпатията, а не разделението”.

“Пътят за това социалните мрежи да останат човешки у да запазят модела си е регулацията”.

“Трябва да оказваме социален натиск към социалните мрежи като потребители, за да видим и вътрешна саморегулация от тези платформи”.

“Социалните мрежи ни влияят, колкото ние им позволяваме”.

Чуйте аудиото!



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12