Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готов е докладът за декарбонизация с три сценария

Американската търговска камара ще отвори офис във Вашингтон

Снимка: PIxabay

Какви са резултатите от посещението на българската делегация в САЩ, водена от вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, с участието на представители на висшия енергиен мениджмънт на България и на Американската търговска камара.

Какви са били темите на разговори и какви съвместни проекти са договорени?

Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Иванов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България:

“Поели сме като един от приоритетите задачата за “Зелената сделка“, още преди 6 месеца поръчахме едно изследване, в което да направим цялостна оценка на стратегията, която държавата има, като работихме с всички заинтересовани лица, включително Министерство на енергетиката, ЕСО, КЕВР – всички браншови организации.

Идеята беше да се направи едни разчет още преди 6 месеца, който в момента вече е готов и даже днес трябва да излезе прессъобщение за една цялостна стратегия на България с три сценария, в които да се вземат предвид всички технологии и да се определят различните финансови рамки.“

Вероятно ще отворим офис във Вашингтон, нещо, което никога не се е случвало в нашата история. Посещения в различни индустрии, с които да свържем американския бизнес с българския, са сред основните ни приоритети."


Българската делегация

“Българската делегация се срещна във Вашингтон с 20 от водещите технологични компании в енергетиката, като това включва абсолютно всички сектори, минавайки през ядрена енергетика, възобновяеми източници, геотермална енергия, съхраняване на енергия. Всички най-нови технологични компании, водещите на които по-голямата част са в САЩ.“

Ядрената енергетика

“В момента в ядрената енергетика се случва една малка революция, тъй като след няколкото инцидента, на които човечеството стана свидетел, има една нова тенденция за създаване на малки модулни реактори.

Готови сме да предоставим изследването, което има три сценария с три различни години на изпълнението му, с изпълнение на Националния енергиен план, който България има отпреди.

Идеята е да дадем възможност за избор на технология, която е най-добра за страната, и финансов разчет, който да няма такова отражение върху хората и икономиката, а да бъде разсрочен във времето.

Отделно двата сценария включват годините до 2030-а – как да се постигне изпълнението на Плана за декарбонизация и до 2050-а. Имаме две времеви рамки. Едното е изпълнение на Националния енергиен план, който е 2020, другото е “Fit-for-55“, което е изпълнението на препоръките от ЕК.

“Fit-for-55“ е много по-строг по отношение на емисиите доклад, за който ще се изискват много повече ресурси, за да се изпълни и много по-различен микс от технологии от този, който държавата ни има. Ние сме дали това, което имаме, то да се изпълни като стратегия и как да бъде постигнато с технологии. Така също и това, което ЕК изисква от нас или поне към този момент го има. Трите сценария се въртят около тези две дати и два доклада.“

Чуйте подробности за доклада за декарбонизация в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15