Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Готов е докладът за декарбонизация с три сценария

Американската търговска камара ще отвори офис във Вашингтон

Снимка: PIxabay

Какви са резултатите от посещението на българската делегация в САЩ, водена от вицепремиера и министър на финансите Асен Василев, с участието на представители на висшия енергиен мениджмънт на България и на Американската търговска камара.

Какви са били темите на разговори и какви съвместни проекти са договорени?

Темата коментира в “Нашият ден“ Петър Иванов, главен изпълнителен директор на Американската търговска камара в България:

“Поели сме като един от приоритетите задачата за “Зелената сделка“, още преди 6 месеца поръчахме едно изследване, в което да направим цялостна оценка на стратегията, която държавата има, като работихме с всички заинтересовани лица, включително Министерство на енергетиката, ЕСО, КЕВР – всички браншови организации.

Идеята беше да се направи едни разчет още преди 6 месеца, който в момента вече е готов и даже днес трябва да излезе прессъобщение за една цялостна стратегия на България с три сценария, в които да се вземат предвид всички технологии и да се определят различните финансови рамки.“

Вероятно ще отворим офис във Вашингтон, нещо, което никога не се е случвало в нашата история. Посещения в различни индустрии, с които да свържем американския бизнес с българския, са сред основните ни приоритети."


Българската делегация

“Българската делегация се срещна във Вашингтон с 20 от водещите технологични компании в енергетиката, като това включва абсолютно всички сектори, минавайки през ядрена енергетика, възобновяеми източници, геотермална енергия, съхраняване на енергия. Всички най-нови технологични компании, водещите на които по-голямата част са в САЩ.“

Ядрената енергетика

“В момента в ядрената енергетика се случва една малка революция, тъй като след няколкото инцидента, на които човечеството стана свидетел, има една нова тенденция за създаване на малки модулни реактори.

Готови сме да предоставим изследването, което има три сценария с три различни години на изпълнението му, с изпълнение на Националния енергиен план, който България има отпреди.

Идеята е да дадем възможност за избор на технология, която е най-добра за страната, и финансов разчет, който да няма такова отражение върху хората и икономиката, а да бъде разсрочен във времето.

Отделно двата сценария включват годините до 2030-а – как да се постигне изпълнението на Плана за декарбонизация и до 2050-а. Имаме две времеви рамки. Едното е изпълнение на Националния енергиен план, който е 2020, другото е “Fit-for-55“, което е изпълнението на препоръките от ЕК.

“Fit-for-55“ е много по-строг по отношение на емисиите доклад, за който ще се изискват много повече ресурси, за да се изпълни и много по-различен микс от технологии от този, който държавата ни има. Ние сме дали това, което имаме, то да се изпълни като стратегия и как да бъде постигнато с технологии. Така също и това, което ЕК изисква от нас или поне към този момент го има. Трите сценария се въртят около тези две дати и два доклада.“

Чуйте подробности за доклада за декарбонизация в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
147 години от Шипченската епопея

Докато съществува и един българин, споменът за тези епични моменти винаги ще бъде жив

Днес отбелязваме 147 години от Шипченската епопея – Национално честване, свързано и с 90 години от освещаването на Паметника на свободата. По традиция в Националното честване се включват общественици, политици, граждани – най-вече хората на България, които тръгват в търсене на историческата памет и се обръщат и към себе си, помнейки историята...

публикувано на 24.08.24 в 12:40

Жива картина на епичните Шипченски боеве

Доколко историята днес определя поведението ни? Познаваме ли я? Дали наистина всичко това, което наричаме Шипченска епопея, показва нещо грандиозно, нещо извънредно? Дали наистина, 147 години по-късно, е в ежедневието ни, дали го носим в сърцата си, дали го предаваме на децата си?  Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с..

публикувано на 24.08.24 в 12:07

Исторически музей - Дряново – бъдеще в миналото

Българското турне на "Семейно радио" през 2024 година продължава с директно излъчване от Габрово в кулминацията на честванията по повод 147 години от Шипченската епопея и 90 години от освещаването на Паметника на свободата. Д-р Иван Христов , директор на Исторически музей - Дряново – разказва в "Семейно радио" за музейното дело, паметта и смисъла от..

публикувано на 24.08.24 в 11:30

Боженци: Легендата за болярката Божана и как селото става културен резерват

През тази година се навършват 60 години от създаването на Архитектурно-историческия резерват "Боженци". Според легендата, селото е основано от болярката Божана, която през 1393 г., бягайки от превземането на Велико Търново, се укрива със семейството си в планината и стига до малка рекичка. Тя се установява по северните склонове на Стара планина и полага..

публикувано на 23.08.24 в 11:09
Илюстративна снимка

Инициативен комитет възражда емблематичния ансамбъл "Габрово"

В мобилното студио на предаването "Нашият ден" от град Габрово гостува 27-годишният хореограф и режисьор Иван Любомиров, който изпълнява и длъжността заместник-областен управител на Габрово. Той е също така член на инициативния комитет за възстановяването на ансамбъл „Габрово“. В интервюто той сподели важни аспекти около историята и бъдещето на..

публикувано на 23.08.24 в 10:15