Новият цикъл от предавания, в които екипът на „Музикални вечери“ представя съвременните български квартети, започва (на 18 февруари от 19.30 часа) не случайно със струнен квартет „Фрош“.
От създаването си през 2007 г., още с първите концерти съставът заяви категорично, че е ансамбъл със своя звукова естетика и ясна визия за многоцветен стилов репертоар, обърнат амбициозно и към музиката на нашето съвремие. Квартетът е направил десетки световни премиери и първи изпълнения в България не само на творби от български композитори (Васил Казанджиев, Драгомир Йосифов, Георги Арнаудов, Божидар Спасов, Румен Бальозов, Мартин Георгиев, Петър Керкелов, Любимир Денев и много други), но и от известни световни имена (като Дьорд Лигети, Доордж Кръм, Стив Райх, Тери Райли, Освалдо Голихов, Александър фон Цемлински, Карол Шимановски и др. ).
Съставът участва във всички известни български фестивали като „Ambul“ и „Звук и връзка“ в София , „Мартенски музикални дни“ – Русе, „Софийски музикални седмици“, „Дни на камерната музика“- Габрово, „Аполония“, „Варненско лято“, „Зимни музикални вечери „Проф. Иван Спасов - Пазарджик. Както и във фестивала „Ars Musica festiva“- Брюксел, в проекта в Oslo Concert House, посветен на българската и норвежката съвременна музика, в съвместната програма на БКИ-Москва и музея „Чайковски и Москва – „Нова българска музика“ и др.
15-годишната история на ансамбъла започва с ядрото: Негина Стоянова – първа цигулка, Петя Димитрова – втора цигулка и Мария Вълчанова – виола. Първи челист в състава е Виктор Трайков, след него – Атанас Кръстев, а вече трети сезон с тях свири на тази позиция Теодора Атанасова. Името на състава Фрош сякаш наистина привлича благословията и закрилата на древния талисман (frosch – от немски жаба). Но успехите са неизменна част от вложената енергия, отдаденост, любов към музиката, която сплотява четирите дами от квартета. И какво още? „Може би еднакви цели и стремежи, еднакви потребности и вкусови предпочитания, отношението към работата, какво искаме да дадем на публиката като послание и преживяване. Желанието да направим нещо свое по начина, по който ние го виждаме. Квартетът ни дава много свобода – като започнем от избора на репертоара, начинът, по който да го изработиш, да го поднесеш на публиката… Ние сме обединени абсолютно с една идеална за нас цел. Най-важното е сходното чувство за стил и тази отговорност, която споделяме към нотния текст, към произведенията, към авторите, с които работим. Защото имаме страхотното щастие да работим с много съвременни автори. Това е един процес, в който ние участваме много пълноценно и наистина това ни обогатява и ни прави щастливи!“ – споделят в студиото на програма „Христо Ботев“ изпълнителите.
Освен интересния разговор с тях, ще чуете някои от най-ценните документални записи на състава, както и студийни, направени специално за Фонда на БНР. Квартет „Фрош“ записва интеграл с квартетите на Константин Илиев. Той е вдъхновител и интерпретатор на шест квартета, създадени специално за ансамбъла от Васил Казанджиев, който отбелязва: „Когато има такива великолепни изпълнители, вдъхновението идва лесно. За мен е голяма радост да пиша за тях“.
Музикантите от „Фрош“ са носители на Първа награда от Академичния конкурс за камерна музика, посветен на Марин Големинов (2008) и на Втора награда от Международния конкурс за австрийска камерна музика - София (2008). Квартетът е лауреат на „Кристална лира“ (2015) в категория Камерни ансамбли, а през 2018 г. получава наградата „За високи художествени постижения“ на името на Марин Големинов –„Златен квартет“.
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в колаборация с цигуларката Анна-Мария Тамахкярова, позната като ANIMA. "Несломен" се казва и първата песен от албума, която има кънтри-етно звучене. "Тази дума отговаря на много неща и по някакъв начин ще..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор на спектакъла е Николай Гундеров, познат на публиката с неподправения си почерк в жанра комедия. Той е и сценарист на новия текст по пиесата на Добри Войников, където героите са поставени в..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от най-значимите събития в културната карта на България, ще започне на 21 ноември с премиера на домакините от Старозагорската опера – две едноактни творби на Пучини. Финалът ще бъде на 4 декември с "Рейнско..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Около 17 % от населението на България страда от диабет по данни от последния национален скрининг, проведен през 2024 година. На 14 ноември отбелязахме..
" Свой на чужда земя " e книга, състояща се от разговори на Борис Зафиров с Блажо Николич, с фокус върху приноса му през 90-те години на миналия век..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg