Как българските художници виждат света по време на пандемията? Жива ли е бохемата в тези времена?
Една изложба с творби на художници от различни градове на България, наречена "Непосилното житие на бохемата", е представена в габровската галерия "Орловска" 10.
Галеристката Ива Съйкова и художникът Орфей Миндов, директор на Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ в Трявна, представят съвместната изложба в "Артефир"
"Колкото на пръв поглед темата на тазгодишната изложба малки форми (формат 22/22 и 20/20) да изглежда отвлечена и абстрактна, тя носи голяма свобода – за интерпретация на лични и колективни преживявания, и за екзистенциални послания.
Житие – ако се отклоним от изначалното тълкуване на думата, а именно живот на светец, и го разгледаме като живот на всеки отделен индивид, като биография, или да използваме красивата дума животопис, то ще забележим, че в житието на артиста – художник, музикант, писател, кинаджия, танцьор и т.н., самото живеене е творчески акт. Бохема е общност, съставена от хора на изкуството и техни последователи, които водят весел, безгрижен живот, въпреки житейските тегоби. Бонвивани!
Светът все още е изплашен и е в ступор от пандемията. Въпреки това бохемата е жива! Редиците може би са оредели, но докато свят светува, ще я има. В нея ще се вливат нови, свежи, талантливи фигури. Общност от шарени птици, солта и пипера на всяко общество. Тя е еманация на радостта от живота, неговата проявеност и неговият смисъл. Смисълът и необходимостта да се живее леко, безгрижно, по детски наивно, като за първи и последен път! С лекота и красиво!"
Чуйте повече от звуковия файл.
Радио Брайл ФМ е българско социално интернет радио, където хората с увреждания учат и работят. Целта на радиостанцията е да запознае обществеността с хора със специални нужди – с техните проблеми, възможности, постижения и права и да направи обществото по-толерантно. Вече 10 години Анелия Велинова – изпълнителен директор на медията, и..
Каква е значението на книгата в различните исторически епохи? Каква е ролята на илюстрацията и типографията? Как се ражда един шрифт, какви са политическите и културните причини за това? Заедно с доцент д-р Регина Далкалъчева, Кирил Златков, д-р Бояна Павлова и Дора Иванова коментираме темата в "Гласът на времето". Как се създава един шрифт, какви са..
"Последната цитадела. Изкуственият интелект, естетика, въображение" – дискусия за формиращата роля на изкуствения интелект в съвременното въображение, ще се проведе на 27 ноември в Театралната зала на Софийския университет. Ще бъде представен и едноименния пърформанс, който изследва отношенията на един андроид с любовта. Двама от участниците – доц...
Започва правенето на музиката през поезията и стиховете, обратно на това, което съветват музикантите, но тя така най-добре си може. Младата певица Цвета Ботева трябва да изкаже посланието си и метафорите си в стих, преди да стигне до мелодия. Въпреки промените, които настъпват при музикалната обработка, засега за нея това е пътят, по..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще живее не повече от една година… Дължа огромна благодарност на моя стар приятел Борис Христов, който настойчиво ме подтикваше и ми вдъхваше кураж да го направя… "Ще плача, докато пиша, Боре…" – казвах..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Една много интересна фотографска изложба съчетава фотография, архитектура и разкази на хора, живеещи по покривите. Ще научите къде и докога можете да се..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg