Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват Великите пости

Снимка: Pixabay

През 2022 година Великденските пости започват на 7 март за православния свят. Те напомнят за 40-дневния пост на Христос в пустинята.

За значението на постите като духовно пречистване разказва в “Нашият ден“ доц. Костадин Нушев:

“Външната страна на поста или телесният пост е свързан с ограничаването на храната, като количество. Стремим се да избягваме преяждането и излишеството в храната. Това е също и промяна на състава на храната. Постните ястия са храна, предимно от растителен произход. Това цели да възвърне човека към една по-скромна обстановка, свързана с храненето и трапезата.

Това е външната дисциплинираща мярка, която е неизбежна. С нея искаме постът като средство да послужи за едни по-възвишени духовни цели, а именно съсредоточаване на ума в молитвата, надмогване на лошите навици, промяна на начина на живот, което е много по-дълбоката цел.

Съвременният човек, който живее в състоянието на стрес и на преизобилие на материалните блага, когато пристъпва към поста, се стреми на първо място да промени тези малко по-видими и лесно изразими негови измерения.

Постът е здравословно хранене, но и стремеж за изцеление както на тялото от нездравословните навици, така също и на душата от всички тези лоши навици, свързани с греховните влечени, със самолюбието, с егоизма. Това е връзката между душата и тялото – между телесния и духовния пост.

Светата Четиридесетница е учредена в църквата като опит и усилия на християните да следват примера на Исус Христос от неговото 40-дневно пребиваване в пустинята. Това е едно от измеренията на поста.

Както е казал Спасителят: “Който иска да ме следва, нека първо се отрече от себе си, от себелюбието и себичността и от лошите навици.

На второ място, всеки да вземе кръста си. Да насочим нашия поглед навътре към сърцето, чрез молитвата да се издигнем към Бога.

На трето място – “И да върви след мен, по моите стъпки и моя пример и да ме следва“, казва Спасителят.

Третият елемент на поста е милосърдието. Когато се стремим, ограничавайки храната за себе си, да отделим от нашата обичайна храна и да нахраним гладните, да подкрепим изгонените, бежанците, странниците, да посетим болните, хората в тъмницата, да се погрижим за тези, които са най-малките.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17

Архитектурната критика извън "ехо стаята": Разговор с арх. Анета Василева

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..

обновено на 21.11.24 в 10:46

Четвърти роман на тримата мъже зад името Кармен Мола

В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..

обновено на 21.11.24 в 09:36

"Магнит" – ново пространство за еко-социално общуване

Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..

публикувано на 21.11.24 в 09:12