През 2022 година Великденските пости започват на 7 март за православния свят. Те напомнят за 40-дневния пост на Христос в пустинята.
За значението на постите като духовно пречистване разказва в “Нашият ден“ доц. Костадин Нушев:
“Външната страна на поста или телесният пост е свързан с ограничаването на храната, като количество. Стремим се да избягваме преяждането и излишеството в храната. Това е също и промяна на състава на храната. Постните ястия са храна, предимно от растителен произход. Това цели да възвърне човека към една по-скромна обстановка, свързана с храненето и трапезата.
Това е външната дисциплинираща мярка, която е неизбежна. С нея искаме постът като средство да послужи за едни по-възвишени духовни цели, а именно съсредоточаване на ума в молитвата, надмогване на лошите навици, промяна на начина на живот, което е много по-дълбоката цел.
Съвременният човек, който живее в състоянието на стрес и на преизобилие на материалните блага, когато пристъпва към поста, се стреми на първо място да промени тези малко по-видими и лесно изразими негови измерения.
Постът е здравословно хранене, но и стремеж за изцеление както на тялото от нездравословните навици, така също и на душата от всички тези лоши навици, свързани с греховните влечени, със самолюбието, с егоизма. Това е връзката между душата и тялото – между телесния и духовния пост.
Светата Четиридесетница е учредена в църквата като опит и усилия на християните да следват примера на Исус Христос от неговото 40-дневно пребиваване в пустинята. Това е едно от измеренията на поста.
Както е казал Спасителят: “Който иска да ме следва, нека първо се отрече от себе си, от себелюбието и себичността и от лошите навици.
На второ място, всеки да вземе кръста си. Да насочим нашия поглед навътре към сърцето, чрез молитвата да се издигнем към Бога.
На трето място – “И да върви след мен, по моите стъпки и моя пример и да ме следва“, казва Спасителят.
Третият елемент на поста е милосърдието. Когато се стремим, ограничавайки храната за себе си, да отделим от нашата обичайна храна и да нахраним гладните, да подкрепим изгонените, бежанците, странниците, да посетим болните, хората в тъмницата, да се погрижим за тези, които са най-малките.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии? По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..
На 10 февруари православният свят чества св. Харалампий Магнезийски, покровител на пчеларите. Смята се, че приживе светецът е открил лечебните свойства на пчелния продукт, затова днес се освещава мед. В Деня на пчеларя в "Нашият ден" разговаряме с Явор Кирилов за историята, проблемите, възможностите и добрите практики на българските..
Зелените новатори на България: Срещаме ви с Иван Бондоков от Cupffee – ядливи биоразградими чаши за топли и студени напитки . Чашите на Cupffee са създадени от изцяло натурални съставки, без ГМО, изкуствени оцветители, подсладители или консерванти. Издържат минимум 45 минути, без да променят структурата си, дори при напитки от 85 градуса. Това е..
Димитър Панайотов (журналист) и Александър Николов (фотожурналист) разказват в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" за новата медия за независима мултимедийна журналистика "Ден" , която са създали. Началото Александър и Димитър разказват как преди повече от осем години започват първия си документален проект "Последният дар на човека" ,..
За инициативата "По песента ще ги познаете" или как незрящи хора се срещат с птиците разказва в "Нашият ден" Елица Иванова от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП). Целта на БДЗП е да приобщи различни групи от хора към дивата природа в България , за да осъзнаят колко ценно е биоразнообразието. Природата трябва да е..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg