Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирът – защо словото е по-силно от меча

Пикасо, Гълъб на мира, 1949

Мирът е думата във фокус в това издание на “Гласът на времето” по програма Христо Ботев на БНР. Мирът, като обратното на войната, която се води днес, 13 март 2022 година, в най-голямата държава, чиито граници са в Европа – Украйна, след като Русия я нападна. Но и мир, като възможност за всеки от нас българите – да създаде частица умиротворение, спокойствие, човечност в съдбите на тези, които бягат от войната.

"Когато към теб се обръщат майки с деца, с един сак и с нула лева в джоба – какъв трябва да си, за да не им помогнеш?" – пита в това предаване журналистката и активист Теа Денолюбова.

"В най-трудните моменти се показва най-гнусното и най-великото на човешката природа" – казва учителят и историк Емил Джасим, който споделя – “Върна ми се вярата в безкрайната българска доброта и гостоприемство".

“Мир” на руски език означава свят – като “вселена”, “природа”, а българите имаме и думата – “всемир”, която е синоним на свят. А на украински език думата за мир – е світ.

“Тези думи ни напомнят, че българите, украинците и руснаците сме свързани както исторически, така и културно, през кирилицата например, но и че всички хора по света сме свързани” – казва водещият Даниел Ненчев.

Възможно ли е думите да произведат мир? Защо словото е по-силно от меча? Откъде идва парадоксът в историята – естественият враг на човека да е неговият съсед? И как всеки може да помогне на хората от Украйна или Русия, които са избягали от войната – това са въпросите, които се обсъждат в това предаване. 

В контекста на войната става дума още за пропагандата, информацията, истината, лъжата, древна Гърция, романа на Джордж Оруел “1984”, актуални сериали като “Убивайки Ив” или филми, като “Мрак” на Душан Милич, който може да се види в програмата на София филм фест.

Чуйте предаването от звуковия файл.

Снимки – Уикипедия




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07

Да свалиш наметалото, или искейпизмът – защо?

Ескапизъм, искейпизъм, оттегляне, отдръпване, доброволно отшелничество – дълга синонимична редица, обозначаваща явление, присъщо на човечеството, откакто има човечество, но набиращо сила в модерната епоха. Говорим с философа от СУ професор Стилиян Йотов, с журналиста и писателя Иво Беров, с психолога Иван Иванов и с публициста и колумниста Диян..

публикувано на 04.11.24 в 12:50
Колаж: Георги Корнейков

"ЕкоОбщина": Френско-българско партньорство за екологични градове

Важността на устойчивото третиране на отпадъците и рециклирането, ролята на кръговата икономика и ползите от съвременни методи за управление на отпадъците са ключови теми на семинара "Отпадъци и рециклиране", организиран от Френското посолство и Френския културен институт в България. Това събитие е част от конкурса "ЕкоОбщина – устойчив град и..

обновено на 04.11.24 в 12:35
Тодор Цеков, Антон Митов и Радослав Диков (от ляво надясно)

Антон Митов представя: Теодор Цеков и Радослав Диков

Теодор Цеков е журналист в седмичния вестник "Филтър" и сайта, носещ същото име. Радослав Диков е също журналист, вече бивш – работил дълги години в Немска редакция на БНР. Сега пише фейлетони. За мухата в студиото, политиката и най-дългата дума в немския език, или "последният да затвори вратата". Полусериозно преди президентските избори в САЩ –..

публикувано на 04.11.24 в 12:14

Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е актуално?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" след Деня на будителите и в навечерието на второто издание на Деня на четенето, който тази година преминава под мотото "Иновациите започват с четене", Валентина Стоева от фондация "Четене" и фондация "Детски книги" сподели възгледите си за това как да стимулираме четенето сред децата и защо е..

обновено на 04.11.24 в 11:35