Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Войната – как мислят младите

Милена Статева: Младите живеят в свят, в който солидарността е водеща и грижата е приоритет

Жена в бомбоубежище очаква сутринта и отпадането на комендантския час
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Каква е реакцията на младите хора в Европа и Русия спрямо военните действия в Украйна?

Темата коментира в “Нашият ден“ Милена Статева, доктор по социология, социален психолог:

“Според “Индипендънт“ две трети от младите хора споделят страховете си от световна война.

Във Франция младите между 18 и 25 години са свръхзагрижени около войната, особено след периода на Covid, сега войната запълва всички новини.

Младите са изложени през социалните врежи на брутални картини от конфликта. Изведнъж ни връхлетя една война, за която не бяхме подготвени в ума си. Те живеят в свят, в който солидарността е водеща и грижата е приоритет.“


Новите поколения

“Бих разграничила младите хора, родени след 80-те години на ХХ в. и тези, родени преди самото начало ХХI в.

Първата група са т.нар “милениали“, те се стремят да създадат положителна промяна в своите общности. Това са хора, за които не може да се каже, че са израсли извън катаклизми, даже напротив.

Те използват социални медии, изкуство, местни организации, корпорации и т.н. и често се оформят като лидери, намерили креативни начини да се справят с проблемите.

Техните деца обаче, т. нар “поколението Z“, които са родени дигитални, са склонни да живеят по-бавно от своите предшественици. Те не са толкова шумни в опитите си да променят света.

Те са по-възпитани и образовани, но също така и стресирано и депресирано поколение, в сравнение с предишните. Може би защото са видели неуспехите на милениалите.“


Темата коментира и в “Нашият ден“ Константин Сапатупов, студент по социология:

“Решили сме да организираме събития, чрез които да събираме хора в асамблеи. Ще гледам да има и роли като модератор, които гарантират, че се спазват добрите нрави.

Вървим в някаква продуктивна посока, в генериране на идеи за това как може да се постигне възпирането на войната от обикновени хора. Стремим се и към малко терапевтичен ефект.

Самите социални мрежи предизвикват някакви настроения в един момент. Алгоритъмът на Фейсбук захранва съдържанието, което ти се показва, на началната страница. Това е алгоритъм, който ти показва персонализирано съдържание. В момента всички имат различни източници и се намират на някаква част от спектъра.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31