Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ирена Григорова:

Вълчан войвода би бил най-великата ни личност, ако биографията му можеше да се докаже

| обновено на 16.03.22 в 08:26
Вълчан войвода
Снимка: Фейсбук

Популярната журналистка Ирена Григорова тръгва по стъпките на легендарния Вълчан войвода и неговите съкровища в книгата си „Скитник в мрака“. Ирена Григорова е позната на телевизионната и литературната публика с работата си върху изясняването на българската история.

След успеха на „Мистичните пътеки на България“ и „Прастари времена“ този път авторката повежда читателите на приключение из недостатъчно популярни моменти от нашата история.

Вълчан войвода е много известна личност в народните предания в Северозападна България, Самоковско, Търновско, Странджа, Сакар, Източна Стара планина, Лудогорието и Добруджа. Според най-разпространената легенда е родом от с. Осеновлаг до Своге в Стара планина, или с. Косача, Пернишко.

Според други – от Лозенградско или Малкотърновско в Странджа. Като много млад убил турчин, който се заглеждал по годеницата му, и трябвало да бяга от родния край, стигнал до Бяло море и там се побратимил с гръка Спирос Димитър, който го научил на рибарство и мореходство.

За книгата “Скитник в мрака“ и другите си дейности разказва в “Нашият ден“ Ирена Григорова:

“Книгата е посветена на Вълчан войвода. Ако можеше да се докаже неговата биография, би бил най-великият човек у нас. Той е основен иманярски вдъхновител, поради тази причина за него има изключително много иманярски писания, които правят информацията много размита и няма как да се прецени кое е истина и кое не.

Той е водил чета повече от 30 години, което прави неговата чета най-дълго съществуващата. За всяко нещо в историята на Вълчан войвода има поне пет версии. Основната версия е, че той е странджански герой, но има и твърдения, че е от Велико Търново.

Бих могла да нарека иманярската литература отделен жанр. Това е едно огромно количество литература. Тя не е днешно творение, а започва веднага след Освобождението.“

Репортерството

“Подбирам историите, които разказвам, влизайки в ролята на зрител. Кое би било интересно за мен. Ако е интересно и за мен, предполагам, че ще бъде интересно и на хората, на които го разказвам. Не правя истории, които не са ми интересни.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31