Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Смисълът в ежедневието е центърът на българския проект за Венецианското биенале

4
Снимка: Ани Петрова

Проектът „Ето къде си“ на Ирина Баткова и Михаил Михайлов спечели безпрекословно сред 17-те останали проекти да представи България на Венецианското биенале тази година. Кураторът Ирина Баткова казва, че те са се фокусирали върху самия проект при подготовката, като се дистанцират съзнателно от подробностите около контекста на тазгодишното биенале. Тя споделя, че е прочела само в обща форма концепцията на Чечилия Алемани, кураторката на биеналето. Според нея мотото този път „Млякото на мечтите“, взето от книгата на художничката-сюрреалистка Леонора Карингтън (1917-2011) звучи много поетично. Тя предлага едни сериозни теми за размисъл, разделени в общата изложба на три части.

Но Ирина Баткова харесва в работата на Михаил Михайлов, че тя не е потопена в актуалността на момента. Той изведнъж започва да мисли пространството за изложбата по един странен и абсурден начин и същевременно много философски, защото както установяват двамата впоследствие в посоката на мислене на Чечилия Алемани има и метаморфозите на тялото, и начина, по който то реагира и комуникира с технологиите, и връзката на телата и Земята. А това са все проблеми, които се въртят около живота и смъртта.

Михаил Михайлов
Това, което Михаил Михайлов предлага в проекта е една серия, която той разработва от 8 години, от ренесансово направени рисунки на финия човешки отпадък, който ние оставяме всеки ден в жизненото си пространство. Това по някакъв начин отмерва всеки един изминал ден от човешкия живот и реферира и към това, как то взаимодейства с нашата жизнена среда и как се опитваме да заличим това взаимодействие. Михайлов включва в изложбата и едни пространствени обекти от серията „Музейни пиедестали“, които в неговия прочит са сюрреалистично поднесени с прикрепени към тях различни почистващи средства. Така целият проект се завърта около метафоричното описание на човешкото усилие да намери смисъл в ежедневието, да намери смисъл едновременно да бъде и да се приобщава и трансформира към средата, в която пребивава.

Чуйте повече в интервюто с Ирина Баткова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Премиера на документалния филм за Милен Цветков

Тази вечер в Зала 1 на НДК в столицата е премиерата на документалния филм "Милен", посветен на журналиста Милен Цветков. Документалният разказ обхваща живота и професионалния път на един от най-непримиримите български журналисти. Във филма са включени интервюта с колеги, приятели и близки на Милен Цветков, както и архивни кадри от негови предавания..

публикувано на 20.02.25 в 08:59

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10