“В последните седмици социалните мрежи се превърнаха в място на “люти битки“, в които България е много тъжно изключение, в което преобладаваща сила започват да имат мненията на защитниците на агресията срещу Украйна“ – казва в “Нашият ден“ на БНР издателят Антоанета Колева:
“Разговорите във Фейсбук са разговори между множества от хора и в никакъв случай не мога да кажа, че аз съм част от някакво морално мнозинство, а би ми се искало да бъде така, защото осъждането на агресията и причиняването на смърт е нещо, което трябва да бъде безапелационно. Защото, ако се колебаем в това осъждане, това означава, че сриваме основите на нашата цивилизация.“
16% от българите подкрепят агресията на Русия
“Това е обидно нецивилизована позиция. Когато изкажеш болката и състраданието си с хората, които в момента губят близките си и цялата си идея за бъдеще, често получаваш невъобразимо груби коментари в социалните мрежи, това не просто противоречи на всякакви морални принципи, но и на конституцията, в която подобни неща категорично са забранени и отхвърлени.
Плаши ме повече онази сивотата на 23% от моите съграждани, които казват, че “нямат мнение“. Това дори е по-страшно, защото тези хора дори не биха влезли в разговори.
“Мисля, че наистина механизмите за контрол над съдържанието на Фейсбук в България са дълбоко сбъркани. Тази петиция се опитва да се бори против цензурата на анонимността, против цензурата на огромните пълчища от тролове, които са в състояние да блокират всеки едни разумен профил, в който образован и доказал себе си човек, известен учен и т.н., се опитва именно през аргументи и факти да защити някаква позиция.
Върху такива прояви се спускат оргии от тролове, вследствие на тяхното докладване и анонимно действие на някакви механизми на изкуствен интелект, такива профили биват свалени, докато профили, призоваващи към неща, забранени по конституция, биват оставяни. В петицията е посочен профилът на българския политик Костадин Костадинов, който прави директни призиви, наказуеми по българските закони, но те стоят недокоснати.
Ако младите трябва да бъдат учени на нещо, за да имаме бъдеще като общество, то е на ясно разграничаване на добро и злото и на морални позиции.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Броени дни след 24-тия благотворителен Виенски бал в София, в "Моето семейство" гостуват продуцентът и режисьор проф. д. и. Румен Нейков и съпругата му Мария. София застава елегантно и уверено на световната карта на виенските балове благодарение и на семейство Нейкови. Отзвукът и посланията от Виенския бал в българската столица остават..
Въпросът "Вреден ли е смартфонът?" витае около нас непрекъснато. Всеки от нас е чувал изречението: "Хайде остави го този телефон!" От една страна, смартфонът е невероятно изобретение, което винаги позволява да поддържаме връзка със семейството и приятелите. В същото време разбираме, че това може да бъде вредно за здравето. Особено след..
Кристина и Нено Костови живеят в София, а фермата им за култивирани боровинки е в с. Осетеново до Калофер. Съвременните технологии им позволяват да контролират поливането и подхранването на растенията, сред които сортовото разнообразие е доволно богато. И Нено, и Кристина работят в IT сектора и работата им позволява да са гъвкави и да..
В рамките на рубриката "Разговорът" се задълбочихме в темата за анализа на архитектурните процеси – начин, по който те могат да бъдат разбирани от по-широката публика и да оформят градския дебат. С това се свързва и поредицата дискусии "ГРАД и КРИТИКА" , в контекста на представянето на книгата "KICKED A BUILDING LATELY? Архитектурна критика след..
Дискусията започва с изследването, което пише професор Александър Кьосев за "Чевенгур" на Андрей Платонов, използвайки единствения завършен роман на големия писател като ключ към особеностите на жанра "антиутопия". Разговорът с професор Кьосев, Владимир Полеганов, Зорница Гъркова и Николай Русев прераства в обсъждане на условността на границите между..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg