Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антоанета Колева: Плаши ме сивотата на онези 23% от българите, които “нямат мнение“ за войната

Бежанци преминават на руска територия в района на Ростов на Дон
Снимка: ЕПА/БГНЕС

“В последните седмици социалните мрежи се превърнаха в място на “люти битки“, в които България е много тъжно изключение, в което преобладаваща сила започват да имат мненията на защитниците на агресията срещу Украйна“ – казва в “Нашият ден“ на БНР издателят Антоанета Колева:

“Разговорите във Фейсбук са разговори между множества от хора и в никакъв случай не мога да кажа, че аз съм част от някакво морално мнозинство, а би ми се искало да бъде така, защото осъждането на агресията и причиняването на смърт е нещо, което трябва да бъде безапелационно. Защото, ако се колебаем в това осъждане, това означава, че сриваме основите на нашата цивилизация.“

16% от българите подкрепят агресията на Русия

“Това е обидно нецивилизована позиция. Когато изкажеш болката и състраданието си с хората, които в момента губят близките си и цялата си идея за бъдеще, често получаваш невъобразимо груби коментари в социалните мрежи, това не просто противоречи на всякакви морални принципи, но и на конституцията, в която подобни неща категорично са забранени и отхвърлени.

Жена в бомбоубежище очаква сутринта и отпадането на комендантския час

Плаши ме повече онази сивотата на 23% от моите съграждани, които казват, че “нямат мнение“. Това дори е по-страшно, защото тези хора дори не биха влезли в разговори.

“Мисля, че наистина механизмите за контрол над съдържанието на Фейсбук в България са дълбоко сбъркани. Тази петиция се опитва да се бори против цензурата на анонимността, против цензурата на огромните пълчища от тролове, които са в състояние да блокират всеки едни разумен профил, в който образован и доказал себе си човек, известен учен и т.н., се опитва именно през аргументи и факти да защити някаква позиция.

Върху такива прояви се спускат оргии от тролове, вследствие на тяхното докладване и анонимно действие на някакви механизми на изкуствен интелект, такива профили биват свалени, докато профили, призоваващи към неща, забранени по конституция, биват оставяни. В петицията е посочен профилът на българския политик Костадин Костадинов, който прави директни призиви, наказуеми по българските закони, но те стоят недокоснати.

Ако младите трябва да бъдат учени на нещо, за да имаме бъдеще като общество, то е на ясно разграничаване на добро и злото и на морални позиции.“

Чуйте разговора в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30