“Китай като страна не е пряко въвлечена във войната. Нормално и разумно е все още да се опитва да пази баланса между всички страни“ – каза в предаването “Нашият ден“ на БНР Цън Цон, председател на Съвета за икономически и дипломатически отношения и специален съветник в Дипломатическия институт към МВнР на България.
“Пекин счита Русия за стратегически партньор, от когото купува газ, петрол и други материални първични продукти. Двете държави имат сходни идеологически разбирания и много често политическите им позиции са сходни, това допринася за двустранните отношения.
От друга страна, Китай не може да си позволи да загуби западните си партньори, с които осъществява най-голям дял от своята търговия. Това са САЩ, ЕС, Япония, Южна Корея и т.н.“
Китай като посредник в конфликта
“Ако Китай бъде припознат като легитимен посредник между всички страни, за да може да договаря, би било благоприятен сценарий. По този начин хем ще допринесе за развитието на войната, хем да договори различни компромиси за себе си с всяка от страните.
Не съм сигурен дали иска да приключи максимално бързо, защото всичко е въпрос на баланс, трябва да продължи достатъчно дълго, за да изтощи страните, но не толкова дълго, че да ескалират нещата. Виждаме, че на моменти нещата излизат извън контрол, като падането на ракетата близо до границата на Полша.“
Покачването на цените в Китай
“Такава война няма как да не се отрази на цените в различните държави, но мисля, че Китай е направила някои стъпки, които ще олекотят подобни ефекти. Една от тях е запасяването със земеделски продукти. Това се случи доста преди войната. Много хора се чудеха защо Пекин предприема такива стъпки, именно за такива извънредни случаи.“
Чуйте разговора в звуковия файл.
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg