Либрето: Леош Яначек по пиесата на Габриела Прейсова
Премиера: 21 януари 1904 г. в театър „Махен“, Бърно
Премиера за България: 1977 г. в София, диригент – Недялко Недялков, режисьор – Стефан Трифонов, художник – Мариана Попова
Действащи лица:
• Старата Бурия, мелничарка – алт
• Стева Бурия, неин внук – тенор
• Лаца Клемен, неин доведен внук – тенор
• Клисарката, вдовица, снаха на Бурия – мецосопран
• Йенуфа, заварена дъщеря на Клисарката – сопран
• Работник в мелницата – баритон
• Кмет на селото – бас
• Жена на кмета – мецосопран
• Каролка, тяхна дъщеря – мецосопран
• Борена, прислужничка в мелницата – сопран
• Янек, овчарче – сопран
• Кума – мецосопран
Селяни, селянки, работници в мелницата, музиканти, деца.
Действието се развива в моравско село в края на XIX век.
Първо действие
В мелницата на старата Бурия Йенуфа чака своя любим Стева да се завърне от града. Тя се притеснява, че може да го вземат за войник, а това ще забави тяхната сватба, което ще е голямо нещастие за Йенуфа, защото тя очаква дете от Стева. Доведеният му брат – Лаца, е влюбен в Йенуфа и е ядосан, че старата Бурия предпочита Стева. Скоро заедно със свои другари пристига и той самият. Радостен, че не е бил взет за войник, пияният Стева се хвали с успеха си сред жените. Започва музика и той кара Йенуфа да танцува с него. Клисарката – мащехата на Йенуфа, прекратява празненството и възмутена от държанието на Стева му заявява, че ако не спре да пиянства за една година, няма да му позволи да се ожени за Йенуфа. Младежът не е особено обезпокоен от това. Всички си тръгват. Лаца се опитва да утеши разстроената девойка, като ѝ казва, че Стева е пияница и прахосник, но тя защитава своя любим. Лаца ѝ признава любовта си, но Йенуфа го отблъсква и той ядосан ѝ казва, че едва ли Стева щеше да я харесва, ако не беше красива, затова порязва бузата ѝ с ножа си.
Второ действие
Минали са месеци и Йенуфа е родила, а мащехата ѝ я държи затворена, за да не бъде разкрит позорът им. Тъй като девойката още не се чувства добре, Клисарката ѝ дава приспивателно, а докато тя спи, вика Стева, за да го накара да се ожени за Йенуфа. Младежът вече не се интересува от нея, откакто е загубила красотата си. Той приема да дава пари за детето, но настоява никой да не разбира, че е негово, защото е сгоден за красивата дъщеря на кмета – Каролка. Стева си тръгва, а пристига Лаца, който иска Йенуфа за жена. Клисарката му разказва всичко, но го лъже, че детето е умряло, за да не се откаже той от желанието си да се ожени за Йенуфа. След като Лаца си тръгва, мащехата осъзнава, че наистина ще трябва да убие детето. Завива го в шал и излиза. Скоро Йенуфа се събужда и казва молитва за бебето, но тогава Клисарката се прибира и ѝ съобщава, че детето е починало, докато е спяла. Лаца идва, успокоява Йенуфа и отново иска ръката ѝ, като този път девойката казва „да“.
Трето действие
Пролет е и е дошло време за сватбата на Йенуфа и Лаца. Всички са весели, освен Клисарката, която се измъчва заради извършеното престъпление. Девойки пеят сватбарска песен, а сред гостите са и Стева с Каролка. Скоро обаче се чуват викове: открили са тялото на дете под топящите се ледове на реката. Йенуфа веднага познава шапчицата на бебето си и всички решават, че тя е виновна за смъртта му. Тогава Клисарката признава за деянието, а Йенуфа прощава на мащехата си. Селяните я отвеждат към затвора, а младоженците остават сами. Йенуфа казва на Лаца, че не очаква от него да остане с нея, но той споделя, че я обича и че иска да прекара остатъка от живота си с любимата.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg