Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руската литература – премълчана и забравена

Иван Гончаров, Иван Тургенев, Лев Толстой, Дмитрий Григорович, Александър Дружинин и Александър Островски
Снимка: Уикипедия

Войната на Русия срещу Украйна извади света от мирното си битово спокойствие и го хвърли в битийните прегръдки на цивилизационното безпокойство. И то веднага след две годишни битки срещу ковид пандемията, в острото противопоставяне между „за“ и „против“ ваксинирането. Днес Западът единодушно настръхна срещу агресора и наложи не само икономически и финансови санкции, но в паниката от задаващата се нова световна война започна да се отказва от почти всичко руско – водка, черен хайвер, съвременни световни майстори на изкуството, дори от доказани във вековете литературни гении. Смесването на политическия протест с духовната изолация спрямо Русия не е най-логичната реакция за всяко общество, което претендира да е демократично.

За разлика от бившите соцстрани, западните нямат опит в прилагането на тоталитарна цензура, и слава Богу, те познават полемиката, доколкото още я има в медиите, но едва ли им отиват подобни болшевишки крайности.


Какво мислят българските интелектуалци, преводачи, поети, политически журналисти? Подобен дискусия е необходима и не бива да се премълчава. Затова в предаването участват университетският преподавател проф. Людмил Димитров, преводач от руски, сръбски, словенски и английски, поетът Бойко Ламбовски, преводач от руски и френски, Галина Меламед, също преводач и познавач на руската поезия, както и Бойко Василев, който владее 8 чужди езика и следи в детайли световните тенденции в политиката и културата.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Балъклъ гьол е емблематично място за града

Легенди и истории от турския град Шанлъурфа

Турският град Шанлъурфа се намира близо до границата със Сирия, наблизо са градовете Кахраманмараш и Газиентеп, на североизток се намира Диарбекир, на югоизток – Мардин. Това е районът, който беше изключително силно засегнат от земетресенията през 2023 г., но за щастие, днес в града трудно могат да се видят следи от опустошителното земетресение,..

публикувано на 15.07.24 в 17:25

Религия в средното училище – дали и как?

В последните дни в публичното пространство се засилиха гласове, които сме чували и преди, в полза на задължителното въвеждане на религия в масовото средно училище. Те изглежда принадлежат на определени кръгове, които категорично настояват за това и имаха повод да изложат отново публично аргументите си. По въпроса обаче има различни мнения и гледни..

публикувано на 15.07.24 в 14:05

Стопанският факултет на СУ ще финансира млади специалисти

"TWIN4ECO се казва проектът и е класически туининг проект, който е насочен към повишаване на капацитета на научна организация, в случая на Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски", като това включва международни конференции, обмен и обучение на млади асистенти, доценти, професори, като в рамките на период от две-три години да се извърши..

публикувано на 15.07.24 в 10:00

Русенският Образцов чифлик, днес Професионална гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев"

С указ № 374 от 13 декември 1879 г. на княз Александър I Батенберг, само година след Освобождението, започва историята на първото професионално училище в свободна България. Тя продължава и днес в Професионалната гимназия по селско стопанство "Ангел Кънчев". Само по себе си такова дълголетие е забележително, още повече, че училището оцелява във..

публикувано на 13.07.24 в 12:05

Програмиране на изкуствен интелект ще изучават във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев"

"За учебната 2024-2025 година във 2-ро СУ "Акад. Емилиян Станев" е утвърден държавен план-прием за обучение по специалност "Програмиране на изкуствен интелект", а това означава, че нашите ученици могат да придобият професия програмист на изкуствен интелект от направления компютърни науки", съобщи в предаването "Следобед за любопитните" д-р..

публикувано на 12.07.24 в 17:50