Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българка спечели над 50 световни награди за подводна фотография

Пламена Милева снима гол модел сред костенурки и скатове

7
Снимка: Пламена Милева

Екипът на „Покана за пътуване“ ви е водил къде ли не – до пустини и ледници, високи планини и вулканични кратери, но на пръстите на едната ръка можем да преброим пътешествията… под вода. Пламена Милева е носител на над 50 награди от световни конкурси, обиколила е света и е превърнала подводната фотография от хоби в професия. Любовта към морета е в кръвта на младата дама. Нормално – тя е от Варна. Със снимането под вода тя започва да се занимава през 2010 година. Тримесечният ѝ син е нейният пръв модел. Майчиното и професионалното чувство се сблъскват, когато създава кадри докато бебето ѝ е под повърхността.

В последствие тя работи с професионален модел, когото е обучила специално. Откакто видях снимките ѝ се чудя как да я представя – като жената амфибия или вълшебницата на обектива. Запитах я как се правят подводни снимки, защото една от тях държи рекорда за фотос на дълбочина – 32 метра и 70 сантиметра.


За работата си Пламена Милева споделя: „За мен фотографията е специална. Чрез нея аз изследвам красотата във всичките ѝ измерения. Тя ми дава изразните средствата, за да предам емоциите и копнежите ми към съвършеното човешко творение.“


Подводният фотограф Пламена Милева е живяла 8 месеца на Тенерифе и е направила доста от забележителните си снимки там. Вероятно много от слушателите на „Покана за пътуване“ са ходили на този испански остров, но малцина са го виждали под водата като моята събеседничка. А тя дори е заснела там зашеметяваща фотосесия с опасни огромни скатове и гол модел.


Надявам се, че Пламена Милева ще осъществи мечтата си да снима отблизо сини китове и ще дойде в „Покана за пътуване“ да разкаже. А в галерията можете да видите фантастичните ѝ подводни снимки.


Снимките и видеата от процеса на работа са предоставени специално за БНР от Пламена Милева.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Светослав Георгиев

Доц. Светослав Георгиев: Животът ни като цивилизация зависи от геологията

Геологическият институт е създаден с указ от 11 февруари 1947 г., с който Българската академия на науките и изкуствата е преобразувана в Българска академия на науките. Той е един от първите институти, сформирани с помощта на материалната база и личния състав на Геологическия и Минерало-петрографския отдел на Природонаучния музей. Пръв научен..

публикувано на 19.04.24 в 10:00
Проф. Веселин Дафов

В търсене на идеите и хората, които променят света

Първи пилотен Национален фестивал "Идеите, които променят света" организира Националният университетски център за творчество и иновации (НУЦТИ) към Софийския университет. Поканени за участие са деца и ученици от предучилищна възраст до последния гимназиален клас. Своите идеи за решаване на реални проблеми или оригинален поглед върху най-важните..

публикувано на 19.04.24 в 09:35

Бившият премиер на Киргизстан Джоомарт Оторбаев: Ние сме в Топ 3 по бърз и евтин интернет

Запознах се с Джоомарт Оторбаев, бивш министър-председател на Киргизстан на завършилия неотдавна Глобал Баку форум в Азербайджан. Той е автор на идеята да се въведе постоянен контрол на цените на въглищата за населението, за да не се допусне манипулиране на пазарите. Женен е и има пет деца. Основател и издател на седмичника "The Times of Central Asia"...

публикувано на 18.04.24 в 16:20
д-р Джина Дундова-Панчева

Пролетно турне на д-р Джина Дундова-Панчева

На планетата живеят около 400 000 растения, но някои от тях са застрашени от изчезване и е необходимо да се научим да ги пазим, защото всичко на нашата Земя е взаимно свързано и всяко живо същество – потребно, сподели в предаването "Следобед за любопитните" д-р Джина Дундова-Панчева.  "Цветята имат различна продължителност на живот, някои живеят само..

публикувано на 18.04.24 в 15:41

О Бозе почившият патриарх Неофит

Преди отбелязването на 40-дни от кончината на патриарх Неофит Български и няколко дни след вандалското посегателство върху гроба му обръщаме внимание върху личността и делото на главата на БПЦ. Слушаме спомени от първа ръка на хора, познавали го добре. Отбелязваме високата музикална дарба   на патриарха и умението му да налага спокойствие в понякога..

публикувано на 18.04.24 в 10:25