Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Розберг: Кенсъл култура и война – може ли изкуството да каже "стоп"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Войната в Украйна има своя отзвук и на полето на изкуството. Заедно с огромната вълна на съпричастност, която изразиха знакови личности в сферата на културата, се заговори за кенсъл култура.

Темата коментира в "Нашият ден" журналистът от радио Z - ROCK Елена Розберг:

"През вековете изкуството винаги е било използвано по един или друг начин като оръжие. Да пипаш автори и творци, които не са наши съвременници, но са оставили забележително наследство, е абсурдизъм. Имам усещането, че живеем в антиутопичен сценарий.

Имаше и сериозни атаки срещу едни от най-добрите изпълнители на класическа музика. Много деликатен е разговора за това до каква степен трябва да се очаква от световни звезди като Нетребко и Валерий Гергиев, които са от приближения кръг на Путин, да заемат гражданска и политическа позиция.

От друга гледна точка, тези артисти са реалните влиятелни личности и в тях се вглежда целият свят и от тях се очаква да изрекат думите на истината."

Част от компакт диска „Веризъм“ на Анна Нетребко

Провалените концерти 

"Целият свят реагира. Става дума за морално решение на личности, на частни и обществени организации в културата. Много от най-известните музиканти отмениха концертите си в Русия, като знак на протест срещу агресията на Путин.Синът на Ози Озбърн например, е бил инкогнито на границата на Украйна в Полша и е помагал с дни. 

Много западни музиканти казаха, че искат да нажежат настроенията в руската публика, за да може те да повлияят решенията на своето правителство.

За мен много силно послание е тази подписка от 17 000 руски артисти, които се подписаха срещу нахлуването в Украйна с единното послание -  "Не на войната". 

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марин Трошанов, Мария Мира Христова и Димитър Трошанов

Двамата братя и златната ябълка на успеха: Марин и Димитър Трошанови

Много са приказките за братята в българската и световната литература и всяка има сюжет и поука. Двамата братя Марин и Димитър Трошанови са добър тандем – не само в семейството, но и професионално. "Работим заедно по общи проекти и се подкрепяме във всяко едно начинание", казва Марин. А Димитър отсича, че са добър тандем. Родени са в Бургас,..

публикувано на 08.11.24 в 14:46

От Бристол до Розовата долина: Артистичният път на Джоана Брадшоу

В поредицата "Мигранти с таланти" днес ви представяме една британка, която се казва Джоана Брадшоу, досущ като известната героиня от "Сексът и градът" – Кари Брадшоу. Но за разлика от съименичката си Джоана е родом от Бристол и заменя подредената Великобритания с малко живописно казанлъшко село, сгушено в Розовата долина. Джоана завършва..

публикувано на 08.11.24 в 12:02
Цветелина Терзийска

Вътрешен мир и арт: Пътят към баланса с Цветелина Терзийска

В рубриката "Разговорът" ви срещнахме с Цветелина Терзийска, организатор на артсъбития, тя разказва за вдъхновението, трудностите и смисъла на нейната работа, както и за изборите в живота, които правим от вътрешна потребност. Тя е организационен психолог, а преди това се е занимавала със счетоводство и финанси. Споделеното от нея разкрива дълбокото..

публикувано на 08.11.24 в 11:45

Как поливагусната теория променя разбирането ни за психиката

Във Военната академия "Г.С. Раковски" бе представена книгата "Нашият поливагусен свят" на проф. Стивън Порджъс, която поставя на преден план революционната поливагусна теория – едно от най-значимите нови постижения в областта на психологията и физиологията. Тази теория вече намира приложение в множество дисциплини и научни публикации, като..

публикувано на 08.11.24 в 10:53

"Берлинска седмица на науката" обсъжда бъдещето на продоволствената сигурност

От 7 до 9 ноември в Берлин се провежда престижната "Берлинска седмица на науката", събитие, което обединява учени и специалисти от различни области в търсене на иновационни решения за съвременните глобални предизвикателства. Журналистът Ася Чанева, включила се директно от немската столица, разкри подробности за актуалната програма и основните..

обновено на 08.11.24 в 10:03