Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Розберг: Кенсъл култура и война – може ли изкуството да каже "стоп"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Войната в Украйна има своя отзвук и на полето на изкуството. Заедно с огромната вълна на съпричастност, която изразиха знакови личности в сферата на културата, се заговори за кенсъл култура.

Темата коментира в "Нашият ден" журналистът от радио Z - ROCK Елена Розберг:

"През вековете изкуството винаги е било използвано по един или друг начин като оръжие. Да пипаш автори и творци, които не са наши съвременници, но са оставили забележително наследство, е абсурдизъм. Имам усещането, че живеем в антиутопичен сценарий.

Имаше и сериозни атаки срещу едни от най-добрите изпълнители на класическа музика. Много деликатен е разговора за това до каква степен трябва да се очаква от световни звезди като Нетребко и Валерий Гергиев, които са от приближения кръг на Путин, да заемат гражданска и политическа позиция.

От друга гледна точка, тези артисти са реалните влиятелни личности и в тях се вглежда целият свят и от тях се очаква да изрекат думите на истината."

Част от компакт диска „Веризъм“ на Анна Нетребко

Провалените концерти 

"Целият свят реагира. Става дума за морално решение на личности, на частни и обществени организации в културата. Много от най-известните музиканти отмениха концертите си в Русия, като знак на протест срещу агресията на Путин.Синът на Ози Озбърн например, е бил инкогнито на границата на Украйна в Полша и е помагал с дни. 

Много западни музиканти казаха, че искат да нажежат настроенията в руската публика, за да може те да повлияят решенията на своето правителство.

За мен много силно послание е тази подписка от 17 000 руски артисти, които се подписаха срещу нахлуването в Украйна с единното послание -  "Не на войната". 

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47