Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елена Розберг: Кенсъл култура и война – може ли изкуството да каже "стоп"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Войната в Украйна има своя отзвук и на полето на изкуството. Заедно с огромната вълна на съпричастност, която изразиха знакови личности в сферата на културата, се заговори за кенсъл култура.

Темата коментира в "Нашият ден" журналистът от радио Z - ROCK Елена Розберг:

"През вековете изкуството винаги е било използвано по един или друг начин като оръжие. Да пипаш автори и творци, които не са наши съвременници, но са оставили забележително наследство, е абсурдизъм. Имам усещането, че живеем в антиутопичен сценарий.

Имаше и сериозни атаки срещу едни от най-добрите изпълнители на класическа музика. Много деликатен е разговора за това до каква степен трябва да се очаква от световни звезди като Нетребко и Валерий Гергиев, които са от приближения кръг на Путин, да заемат гражданска и политическа позиция.

От друга гледна точка, тези артисти са реалните влиятелни личности и в тях се вглежда целият свят и от тях се очаква да изрекат думите на истината."

Част от компакт диска „Веризъм“ на Анна Нетребко

Провалените концерти 

"Целият свят реагира. Става дума за морално решение на личности, на частни и обществени организации в културата. Много от най-известните музиканти отмениха концертите си в Русия, като знак на протест срещу агресията на Путин.Синът на Ози Озбърн например, е бил инкогнито на границата на Украйна в Полша и е помагал с дни. 

Много западни музиканти казаха, че искат да нажежат настроенията в руската публика, за да може те да повлияят решенията на своето правителство.

За мен много силно послание е тази подписка от 17 000 руски артисти, които се подписаха срещу нахлуването в Украйна с единното послание -  "Не на войната". 

Чуйте целия разговор в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Станчов

Снежина Мечева: Заветът на Иван Станчов и българското самосъзнание в чужбина

Разговор със Снежина Мечева – дългогодишен директор на Българското училище "Иван Станчов" към Българското посолство в Лондон по повод издаването на специална брошура, посветена на делото на големия български дипломат и филантроп Иван Станчов. Мечева, съосновател на Асоциа а цията на българските училища в чужбина , припознава като своя..

публикувано на 11.07.24 в 13:17
Кънчо Стойчев

Кънчо Стойчев: Смислено, работещо, действено правителство в тази обстановка не е възможно

За зациклянето в българската политическа система, което обещава нови избори – разговор в "Нашият ден" със социолога Кънчо Стойчев . Шанс за положителна промяна в настоящата политическа обстановка няма, смята Стойчев. " В демократичната система основният играч са политическите партии, но нашите не са на висотата на историческия момент и на..

публикувано на 11.07.24 в 10:02

Нуждите на технологичното предприемачество у нас

Как могат да бъдат подкрепени младите хора, които имат интерес към технологичното предприемачество в България, и защо това е важно? Доц. д-р Петко Руско в, преподавател по технологично предприемачество във Факултета по математика и информатика на Софийския университет, консултатнт и ментор,  разказва в "Нашият ден" за класа по технологично..

публикувано на 11.07.24 в 09:22

BreastНelp Summer Talks – информационна среща за пациенти с рак на гърдата

Онлайн приложението BreastHelp предлага възможност за бърза и ефективна телеконсултация с водещи специалисти, както и възможността за запазване на час за преглед или образно изследване онлайн. Приложението предлага и отговори на най-често задаваните въпроси за рака на гърдата. Д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на..

публикувано на 10.07.24 в 14:33

Силни и слаби страни на здравния туризъм у нас

Балканите стават все по-притегателна дестинация за медицинския туризъм, а България привлича 50 000 здравни туристи годишно – коментар в Lege Artis на Петър Галев от CredoWeb. Според чуждите платформи, върху които се базира статистиката, България привлича чуждестранни пациенти с големия брой здравни заведения – най-много на глава от..

публикувано на 10.07.24 в 13:45