На 21 март в Зала “България“ се състоя “Благотворителен концерт в полза на пострадалите от войната в Украйна“.
Вокалните състави Bella Voce и "Славяни", струнният квартет "Филхармоника" и пианистът Светлин Христов представиха музика от Украйна.
В програмата бяха включени обработки на украински народни песни, както и творби от Веревки, Лисенко, Барвинский, Майборода, Косенко, Лятошинский.
За целта на инициативата разказва в “Нашият ден“ композиторът и диригент Найден Тодоров, директор на Софийската филхармония и един от “Българските посланици на културата“ за 2021 г:
“Това беше едни концерт, който, за разлика от повечето концерти на Софийската филхармония, възникна по инициатива на музикантите. Това е нещо много силно!
Правили сме в миналото концерти с музика на Украйна, тъй като имахме един голям проект – “Музиката на Европа“ – и имахме възможността да използваме част от тези произведения.
Бях изключително щастлив да видя колко много музиканти се включиха в събитието, защото това показва тяхното отношение, показва, че те наистина са хора на изкуството, защото емпатията е нещо типично за изкуството.
За мен беше важно да дадем нашия сигнал какво е отношението ни към хората на Украйна, защото те страдат в момента.
Няма да коментирам самата война, защото войната и изкуството са антоними, те не могат да съществуват заедно.
Изкуството съществува по време на война, но ролята му е по-скоро на спирачка. Намираме се в ситуация, в която целият свят по едни или друг начин е въвлечен в събитията в Украйна. Това води и до едни допълнителни притеснения, защото за разлика от миналия век, в момента човечеството има достатъчната технологична мощ и не толкова достатъчно емпатична и интелектуална, за да използва оръжия, които не бихме искали да видим в употреба.
За съжаление изкуството вече се е провалило, неговата роля не е да спира войната, а да направи така, че тя да не се случи.“
Отстраняването на Валерий Гергиев от поста му в Мюнхенската филхармония
“Най-голямата опасност пред хората на изкуството е те да бъдат политизирани. Валерий Гергиев е един невероятен музикант и диригент, един от най-добрите не просто на нашето време, а в историята, но бе привлечен от машината на правителството в Русия да работи за нея.
Това се случи по един много логичен и елементарен начин с налети средства в неговия театър. Той има в момента проблем да каже какво мисли по тази тема. Хората ни изкуството не трябва да се превръщат в оръжие на политиците.“
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Юлияна Антонова-Мурата е дипломат и писател. Тя е сред 24-мата творци, поставили България на картата на света. "Българските посланици на културата" бяха обявени в ефира на програма "Христо Ботев" и за тях гласуваха слушателите. Юлияна е роден в София, но живее от дълги години в Япония. Завършила е 91-ва Немска езикова гимназия "Проф. Константин..
Мари Врина е френска българистка и преводачка . Тя е български посланик на културата за 2021 година. Кои са „Българските посланици на културата 2021" в кампанията на БНР Завършва Ecole Normale Supérieure с класически езици. Професор по българска литература във Франция в Националния институт за източни езици и цивилизации (INALCO). Тя има..
Квартетът има участия на множество български и световни музикални фестивали: „Tranz and Folk Fest“ – Рудолщадт, Германия; „Voice mania“ – Виена, Австрия; фестивала за етно музика в Плауен, Германия (с втора награда); международния музикален фестивал в Япония; „ Европалия “ в Брюксел, Белгия; „ Аполония “, Созопол,..
Жаклин Вагенщайн е българска издателка. Тя е дъщеря на кинокритика, сценариста и издателя Раймонд Вагенщайн и внучка на сценариста, режисьора и писателя Анжел Вагенщайн. Тя е и “Български посланик на културата за 2021“ г., избрана от слушателите на БНР. “В моя случай нещата започват от семейството. Киното и литературата са заложени..
Той е аниматор номер 1 в света, известен в цял свят с майсторските си анимационни проекти. Има над 200 отличия през годините, включително номинация за "Оскар". Един от Българските посланици на културата за 2021-ва година в конкурса на БНР. В "Нашият ден“ Теодор Ушев разказва за най-новия си игрален филм "φ 1.618" . Cюжeтът на антиутопията..
Луиза Селло е определяна от New York Concert Review като музикант със "завладяваща страст и спонтанно пеене, с брилянтна техника, отличен контрол на..
Дали и как изгнанието се отразява върху творчеството на известни композитори, които са преживели напускането на родината си? На този общ въпрос отговаря..
Във фокуса на рубриката "Моментна снимка" са сценичните събития на януарския нюйоркски афиш. Разговорът се съсредоточава върху "Кабаре" – мюзикъл на Джо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg