Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Агенцията за българите в чужбина се интегрира в състава на МВнР – как се променят политиките

Велислава Петрова
Снимка: mfa.bg

Държавната агенция за българите в чужбина ще бъде интегрирана в състава на Министерството на външните работи с ранг на изпълнителна агенция.

Как ще се променят политиките за българите зад граница след тази промяна?

Темата коментира в “Нашият ден“ Велислава Петрова, зам.-министър на външните работи:

“Механизмите, с които всяка страна може да комуникира със своите общности в чужбина, виждаме, че съществуват в различни страни и в нашия регион, и на ниво Европа. Затова беше записано в коалиционното споразумение преди съставянето на правителството, че тази Агенция ще премине към Министерство на външните работи.

Основната задача на това преминаване е да се интегрира по-добре работата в представителността на нашата страна с различните дипломатични представителства извън страната, така че по този начин да бъде една идея по-близо до българските граждани в тяхната разнородност.

Идеята на тази Агенция е да бъде, от една страна, по-интегрирана част оперативно от работата на нашите дипломатически представителства зад граница, от друга страна, да преоценим наученото досега от работата на тази Агенция.

Да видим до каква степен административните дейности, които тази Агенция е извършвала, могат да бъдат оптимизирани, могат да бъдат въведени по начин, по който да улесняват комуникацията с български общности. Но от друга страна и да избегнат практики, които в миналото са създавали лоша слава на Агенцията.“

Лошата репутация на Агенцията в миналото

“В случая е въпрос и на начина, по който е била ръководена. Също така и как тези административни елементи, с които се е занимавала, са били включени в цялостни процедури – в случая тогава с придобиване на българско гражданство или доказване на български произход.

В някаква степен е бил направен опит да бъдат променени и подобрени тези процедури още в промяната за Закона за българското гражданство от миналата година, в което по-голямата част от тази дейност е в прерогативите на Министерството на правосъдието, така че да се избегнат такъв тип практики.

От друга страна обаче, това което е важно за нас, е да не се фокусираме само върху административния процес, а наистина да помислим за политики, които дават възможност да се свържем по-добре и по-силно с българските общности.“

Български общности

“Имаме не само историческа диаспора, в която голяма част от нашето финансиране и национална политика към български общности зад граница е била фокусирана досега, но имаме и български общности в т.нар. “по-нова, по-млада диаспора“, в която са хората, заминали в чужбина. Това са хората, които са учили и работили там.

Не искаме да мисли за тях, като за хора, които са избягали от България, по-скоро те са важен ресурс за имиджа на страната и за изграждане на връзки.

Избрали сме един по-систематизиран подход и това, което правим в момента, е събиране на най-добрите практики, които имат различни страни от региона и на европейско ниво при работата си с общности в чужбина.

Не мисля, че основната цел трябва да бъде да върнем всички българи от чужбина, по-скоро да създадем представа, че страната върви в посока, която може да им даде начина на живот или перспективата – както за семейство, така и професионалните им развития, които биха имали в чужбина и малко повече, защото нито една чужда страна не може да им даде усещането за родина.

Много важен фактор за поддържане на родното са българските училища зад граница, в които се поддържа българският език.“

Услуги за българи в чужбина

“Започваме процес, по който част от услугите ще могат да бъдат извършвани дигитално. Такива като започване на процес и кандидатура за издаване на визи или пък услуги, в които могат да се запазват онлайн часове. В тази посока се работи и с Министерството на електронното управление, за да има единна система, която да позволява на българските граждани да извършват част от административните дейности онлайн.“

Бежанската криза от Украйна

“Водили сме разговори с Върховния комисариат за бежанците към ООН. Има няколко вълни, по които можем за бежанския процес. Това, което виждаме в България е, че от тези над 100 000 граждани на Украйна, които са влезли в страната, са останали само около половината. Виждаме преминаване на граждани през страната, които решават да отидат в други страни.

При следващи вълни обаче се очакват повече хора, които да имат желанието да останат в тук, за да бъдат по-близо до родината си и да се върнат обратно тогава, когато това е възможно. Трябва да мислим повече за начините, по които тези бежанци ще бъдат интегрирани в по-дългосрочен план, затова беше приета и една директива за временна закрила на ниво Европа.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25

Европейско финансиране за семейни фирми и креативни индустрии – възможности и успехи

В рубриката “Темата на деня” на предаването “Нашият ден” обсъждаме с адвокат Биляна Тончева възможностите за европейско финансиране за развитие на креативните и творчески индустрии. Европейските фондове предоставят до 150 хиляди лева безвъзмездно финансиране за български предприятия и фирми от творческите индустрии по оперативна програма “Иновации и..

обновено на 04.07.24 в 12:06
Фабриката

Валтер Гропиус: Пионерът на модерната архитектура

Валтер Гропиус (на немски: Walter Gropius) е германски архитект, който е оставил дълбок отпечатък в историята на модерната архитектура. Той е един от основателите на прочутата школа "Баухаус“ и е сред пионерите на модернизма, заедно с Лудвиг Мис ван дер Рое и Льо Корбюзие. В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" говорим за него,..

обновено на 04.07.24 в 10:49

Практика и философия на възстановяването

Регенеративното или възстановителното земеделие набира все повече популярност днес, ако изобщо е подходящо да използваме термина популярност за толкова решаващи процеси като запазването и оздравяването на почвата. Тя, почвата, е на най-важното място в производството на храната, която човечеството консумира, и колкото по-бързо разберем това,..

публикувано на 03.07.24 в 17:40