Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нашият мозък е начинът, по който живеем

Стоян Везенков: Как израстваме, какво правим и с кого общуваме определя как ще се развие мозъкът ни.

Порядъкът на информационните потоци на един-единствен човешки мозък може да се наподоби със сложността на взаимодействията в социалната мрежа Фейсбук и нейните над 2 милиарда потребители.

Само че оприличаването на мозъка на операционна система, на вид софтуер, който програмира съществуването ни е хлъзгав наклон, по който имаме склонност да се плъзгаме.

„Не всичко е информация, има ценности, морални дилеми, решения – всички онези неща, които ни правят това, което сме – хора. Хора, способни в един или друг момент да покажат най-доброто или най-лошото от природата си“, казва доц. д-р Стоян Везенков, молекулярен биолог и доктор по невробиология от Университета в Гьотинген, един от гостите на събитието „Могъщият мозък“ (The Mighty Brain) на „Рацио“, което ще се състои на 31 март в клуб The Steps.

Нашият живот и нашият мозък са неотделими от средата, която ни заобикаля. С времето ние генерализираме поведения и реакции, които пораждат проблеми, за които търсим медикаменти или добавки. „Само че магнезият не ни решава житейските проблеми, казва на шега, но не само д-р Везенков. – Не помагат и източните практики, понеже ние не живеем в Изтока по времето, когато тези практики са възниквали. Нуждаем се от терапии, които са адекватни на днешния ден и на средата ни, защото 80% от поведението ни е придобито. Как израстваме, какво правим и с кого общуваме определя това как ще се развие мозъкът ни.“

Тук могат да помогнат тъй нар. биофийдбек и неврофийдбек – биологична и неврологична обратна връзка. Те са класически медицински методи, но все повече се използват за трениране на нервната система и на кората на мозъка за премахване на вредни модели и замяната им със здравословни.

При биофийдбек тренинга се използват сензори, които измерват различни сигнали от тялото ни, визуализиращи се на монитор. По този начин се дава обратна връзка за състоянието на организма в моменти на покой и стрес. Всеки човек реагира индивидуално в тези моменти, защото има различен тип нервна система. По време на биофийдбек сесиите се откриват онези индивидуални упражнения и техники, които най-добре влияят върху физиологията на конкретния човек. И така, тренирайки всеки ден вкъщи, сме напълно способни да променим сигналите, а с тях и симптомите.
Чуйте разговора с д-р Стоян Везенков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25
Д-р Наталия Темелкова

Сладостта понякога горчи...

Метафора с житейски и медицински привкус, която бе отправна точка в разговора с д-р Наталия Темелкова. Формалният повод бе току-що отминалия Световен ден за борба с диабета. Започнахме своята среща с напомнянето, че д-р Темелкова традиционно ни гостува в средата на месец ноември всяка година и нейната компетентност на ендокринолог винаги буди голям..

публикувано на 18.11.24 в 16:35