Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Хомо Фабер": Ръчно творчество за по-човешки свят

28
Колекцията „Стълпове“ на Стопан (Калин и Иво Даскалови) / фотография: © Росина Пенчева

"Хомо Фабер": Ръчно творчество за по-човешки свят е събитие, което предлага нова перспектива към творчеството и майсторството, а темата е "Живи съкровища от Европа и Япония". Това е празник на изкуството да създаваш ръчни произведения чрез уникални техники, неразривно свързани с региона, в който живеят майсторите и с демонстрации на живо в изложбените зали, които представят техники, предавани от поколение на поколение. 

В "Артефир" гостуват фотографката Росина Пенчева, посланик за София към Мрежата на "Хомо Фабер", книговезецът Калин Даскалов-Стопан и дизайнерът на бижута Димитър Станков представиха страната ни на тазгодишното изложение за съвременни занаяти и дизайн във Венеция. То се проведе от 10 април до 1 май 2022 г, на остров Сан Джорджо Маджоре, Венеция, и представи в 15 имерсивни изложби, разположени на 4000 кв. м изложбено пространство, изключителните майсторски постижения на човешката ръка.

"В качеството ни на посланици към мрежата на "Хомо Фабер" – аз конкретно за София, а колегите от Регионалния етнографски музей на открито Етър – за цяла България, имаме задачата да проучваме, подбираме и препоръчваме на кураторите на фондация Микеланджело български майстори – занаятчии с високи художествени умения и да популяризираме дейността, мисията и целите на организацията, посветила се на опазването и популяризирането на съвременните занаяти. 

В рамките на изложението двама българи се представят в изложбата Следващата Европа (Next of Europe), с куратори: Жан Бланшер (галерист, артист) и Стефано Боери (архитект и урбанист). Това са: семейното дуо Стопан – Калин и Иво Даскалови, книговезец и бижутер, базирани в София и Димитър Станков, бижутерия и предмети на изкуството, базиран в Белгия.

Димитър Станков участва с обектите Iber и Galatna, които е изработил от рециклирана мед, а след това е патинирал и лакирал. Те са част от колекцията му Grani, която изследва връзката между гайдарската музика и традиционните български ритуали сурва и нестинарство.

Калин Даскалов, Росина Пенчева и Невена Праматарова

Стопан (занаятчийската фамилия Даскалови) представя колекцията „Стълпове“ (Pillars), която е история за изгубените корени и опита да бъдат проследени назад. Вдъхновен от орнаментиката на български и византийски подвързии, се предава отношението на старите майстори и техните съкровищни ​​подвързии, но в настоящето. Процесът по припомняне е изобразен чрез промяната на типични пропорции, които крият и разкриват миналото, но същевременно раждат нов потенциал. Книгите са подвързани в козя кожа, украсена с 24-каратов златен лист. Сребърните елементи са изработени от сребро проба 950 и върху тях са монтирани цитрини, сапфири и гранати в различни размери.

Уникалната образователна програма "Млади посланици" събира някои от най-талантливите студенти по приложни изкуства и дизайн в пространства на "Хомо Фабер". Тяхната роля е да разказват на посетителите подробности за съдържанието на всяко от 15-те изложбени пространства. Сред младите посланици от цяла Европа е Петя Танева –студентка от Националната художествена академия в София, специалност Метал. Тя е позиционирана в изложбата Следващата Европа, където има възможността да презентира включените в нея български творби."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимките са предоставени от Росина Пенчева, творчески продуцент и фотограф


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Поезията на Ани Илков излезе във внушителен том

Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън".  Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година.  Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..

публикувано на 06.02.25 в 15:57

Графичният роман "МАУС" излезе на български език

Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore.  "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..

публикувано на 06.02.25 в 15:14

Изкуството на документа

Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..

публикувано на 06.02.25 в 12:10

Българският културен институт в Берлин през 2025 година

"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година  – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...

публикувано на 06.02.25 в 10:53
Мила Искренова

Хореографът Мила Искренова в деня на своята 65-годишнина

С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..

публикувано на 06.02.25 в 09:40