Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Хомо Фабер": Ръчно творчество за по-човешки свят

28
Колекцията „Стълпове“ на Стопан (Калин и Иво Даскалови) / фотография: © Росина Пенчева

"Хомо Фабер": Ръчно творчество за по-човешки свят е събитие, което предлага нова перспектива към творчеството и майсторството, а темата е "Живи съкровища от Европа и Япония". Това е празник на изкуството да създаваш ръчни произведения чрез уникални техники, неразривно свързани с региона, в който живеят майсторите и с демонстрации на живо в изложбените зали, които представят техники, предавани от поколение на поколение. 

В "Артефир" гостуват фотографката Росина Пенчева, посланик за София към Мрежата на "Хомо Фабер", книговезецът Калин Даскалов-Стопан и дизайнерът на бижута Димитър Станков представиха страната ни на тазгодишното изложение за съвременни занаяти и дизайн във Венеция. То се проведе от 10 април до 1 май 2022 г, на остров Сан Джорджо Маджоре, Венеция, и представи в 15 имерсивни изложби, разположени на 4000 кв. м изложбено пространство, изключителните майсторски постижения на човешката ръка.

"В качеството ни на посланици към мрежата на "Хомо Фабер" – аз конкретно за София, а колегите от Регионалния етнографски музей на открито Етър – за цяла България, имаме задачата да проучваме, подбираме и препоръчваме на кураторите на фондация Микеланджело български майстори – занаятчии с високи художествени умения и да популяризираме дейността, мисията и целите на организацията, посветила се на опазването и популяризирането на съвременните занаяти. 

В рамките на изложението двама българи се представят в изложбата Следващата Европа (Next of Europe), с куратори: Жан Бланшер (галерист, артист) и Стефано Боери (архитект и урбанист). Това са: семейното дуо Стопан – Калин и Иво Даскалови, книговезец и бижутер, базирани в София и Димитър Станков, бижутерия и предмети на изкуството, базиран в Белгия.

Димитър Станков участва с обектите Iber и Galatna, които е изработил от рециклирана мед, а след това е патинирал и лакирал. Те са част от колекцията му Grani, която изследва връзката между гайдарската музика и традиционните български ритуали сурва и нестинарство.

Калин Даскалов, Росина Пенчева и Невена Праматарова

Стопан (занаятчийската фамилия Даскалови) представя колекцията „Стълпове“ (Pillars), която е история за изгубените корени и опита да бъдат проследени назад. Вдъхновен от орнаментиката на български и византийски подвързии, се предава отношението на старите майстори и техните съкровищни ​​подвързии, но в настоящето. Процесът по припомняне е изобразен чрез промяната на типични пропорции, които крият и разкриват миналото, но същевременно раждат нов потенциал. Книгите са подвързани в козя кожа, украсена с 24-каратов златен лист. Сребърните елементи са изработени от сребро проба 950 и върху тях са монтирани цитрини, сапфири и гранати в различни размери.

Уникалната образователна програма "Млади посланици" събира някои от най-талантливите студенти по приложни изкуства и дизайн в пространства на "Хомо Фабер". Тяхната роля е да разказват на посетителите подробности за съдържанието на всяко от 15-те изложбени пространства. Сред младите посланици от цяла Европа е Петя Танева –студентка от Националната художествена академия в София, специалност Метал. Тя е позиционирана в изложбата Следващата Европа, където има възможността да презентира включените в нея български творби."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимките са предоставени от Росина Пенчева, творчески продуцент и фотограф


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Усещането за кино на Александър Трифонов

Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..

публикувано на 26.12.24 в 17:40

Японска калиграфия и абстрактен експресионизъм в изложбата "Състояния" на Венелина Петкова и Богдан Богдев

"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..

публикувано на 26.12.24 в 13:35

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28