"Хомо Фабер": Ръчно творчество за по-човешки свят е събитие, което предлага нова перспектива към творчеството и майсторството, а темата е "Живи съкровища от Европа и Япония". Това е празник на изкуството да създаваш ръчни произведения чрез уникални техники, неразривно свързани с региона, в който живеят майсторите и с демонстрации на живо в изложбените зали, които представят техники, предавани от поколение на поколение.
В "Артефир" гостуват фотографката Росина Пенчева, посланик за София към Мрежата на "Хомо Фабер", книговезецът Калин Даскалов-Стопан и дизайнерът на бижута Димитър Станков представиха страната ни на тазгодишното изложение за съвременни занаяти и дизайн във Венеция. То се проведе от 10 април до 1 май 2022 г, на остров Сан Джорджо Маджоре, Венеция, и представи в 15 имерсивни изложби, разположени на 4000 кв. м изложбено пространство, изключителните майсторски постижения на човешката ръка.
"В качеството ни на посланици към мрежата на "Хомо Фабер" – аз конкретно за София, а колегите от Регионалния етнографски музей на открито Етър – за цяла България, имаме задачата да проучваме, подбираме и препоръчваме на кураторите на фондация Микеланджело български майстори – занаятчии с високи художествени умения и да популяризираме дейността, мисията и целите на организацията, посветила се на опазването и популяризирането на съвременните занаяти.
В рамките на изложението двама българи се представят в изложбата Следващата Европа (Next of Europe), с куратори: Жан Бланшер (галерист, артист) и Стефано Боери (архитект и урбанист). Това са: семейното дуо Стопан – Калин и Иво Даскалови, книговезец и бижутер, базирани в София и Димитър Станков, бижутерия и предмети на изкуството, базиран в Белгия.
Димитър Станков участва с обектите Iber и Galatna, които е изработил от рециклирана мед, а след това е патинирал и лакирал. Те са част от колекцията му Grani, която изследва връзката между гайдарската музика и традиционните български ритуали сурва и нестинарство.
Стопан (занаятчийската фамилия Даскалови) представя колекцията „Стълпове“ (Pillars), която е история за изгубените корени и опита да бъдат проследени назад. Вдъхновен от орнаментиката на български и византийски подвързии, се предава отношението на старите майстори и техните съкровищни подвързии, но в настоящето. Процесът по припомняне е изобразен чрез промяната на типични пропорции, които крият и разкриват миналото, но същевременно раждат нов потенциал. Книгите са подвързани в козя кожа, украсена с 24-каратов златен лист. Сребърните елементи са изработени от сребро проба 950 и върху тях са монтирани цитрини, сапфири и гранати в различни размери.
Уникалната образователна програма "Млади посланици" събира някои от най-талантливите студенти по приложни изкуства и дизайн в пространства на "Хомо Фабер". Тяхната роля е да разказват на посетителите подробности за съдържанието на всяко от 15-те изложбени пространства. Сред младите посланици от цяла Европа е Петя Танева –студентка от Националната художествена академия в София, специалност Метал. Тя е позиционирана в изложбата Следващата Европа, където има възможността да презентира включените в нея български творби."
Чуйте повече от звуковия файл.
Трябва да харесваш това, което правиш, да си му отдаден, а и да имаш доза талант. Когато обаче те позиционират в кадър, ти остава само едно – да вярваш в човека, когото си в този момент. Така Александър Трифонов вижда актьорската игра. Според него има два варианта за пресъздаване на един образ – при единия, обличайки си костюма – актьорът става..
"Състояния" е изложба на Венелина Петкова и Богдан Богдев, която съчетава японска калиграфия и монохромен абстрактен експресионизъм. Авторите представят своите вътрешни светове чрез търсения, заредени с лични психологически подпластове. Това са изкуства на "потока", "танца на четката" и "танца на ума", чиято дълбочина може да бъде магична, а..
"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..
Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..
Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..
Д-р Златина Каравълчева, византолог по образование и богослов по призвание, е вдъхновяващ комуникатор на християнството. Тя разкрива същността на вярата..
Преди точно 10 години се появи една от емблематичните концертни програми на българската джаз вокалистка Мирослава Кацарова, наречена CINEMA. Тя включваше..
Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg