Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Николай Петков:

Над 2000 вида са с изместен ареал поради промените в климата

Отново се наблюдават рекордно високи емисии

Снимка: Rawpixel

Значително намаляване на използването на изкопаеми горива, увеличаване на горите и ограничаване на консумацията на месо, са само част от действията, които трябва да бъдат предприети, за да се задържи глобалното затопляне на 1,5 градуса по Целзий.

Според последния доклад на Междуправителствената експертна група на ООН за климатичните промени ни остава все по-малко време. Възможностите да забавим процесите с глобалното затопляне стават все по-малко.

Темата коментира в “Нашият ден“ Николай Петков от платформата “Климатека“:

“В края на февруари излезе докладът, който разглежда въздействията на промените в климата върху обществото и екосистемите, докато преди два дни буквално излезе доклад, който разглежда възможностите за смекчаване на промените в климата. Последният доклад се основава на над 59 000 научни статии.

Все повече последствия върху климатичните промени се отдават на човешкото въздействие, такива се наблюдават във всички райони на света.

Счита се, че половината от населението на Земята е уязвимо на изменения на климата. Има и много негативни въздействия върху конкретни видове. Счита се, че над 2000 вида са с изместен ареал поради промените в климата и дори са регистрирани конкретни изчезвания на видове. Има отделни ключови рискове за различните региони на планетата, включително и за Европа.

При прагът от 1,5 градуса по целзий отново ще има негативни последствия от глобалното затопляне, но те ще бъдат по-лесни за управление. В момента светът се насочва по-скоро към затопляне от 3 градуса на базата на сегашните политически ангажименти.


След пандемията от Covid и временното намаляване на емисии през 2020 г. отново се наблюдават рекордно високи емисии. Целта от 1,5 градуса става все по-трудно достижима. Не е невъзможно, но са необходими близо 50% редукции на емисиите до 2030 г. Практически е  необходим пълен отказ от въглища, редукция на използването на нефт със 60%, а на газ със 70.“

След ограничаване на доставките на газ от Русия

“Напълно възможно е временно да имаме завръщането към въглищата, което ще бъде крачка назад.“

В България

“В последните години поради деиндустриализацията и намаляването на населението имаме намаление в абсолютно число на въглеродните емисии, което е нещо положително, но по отношение на дела на ВЕИ (Възобновяеми енергийни източници) все още има какво да се желае.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45