Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спас Иванов:

“Желязна завеса“ в света на Интернет ще има и то скоро

Снимка: Pixabay

Как би изглеждал дигиталният свят след фрагментирането на Интернет? Възможно ли е всяка държава да ограничи информационните ресурси на своя територия и да придобие автономност в мрежата? До какво ще доведе приемането на новия Закон за цифровите пазари в ЕС и как ще се променят правомощията на гиганти като Google, Facebook и Amazon?

Темите коментира в “Нашият ден“ Спас Иванов, експерт по киберсигурност:

“Разделението на Интернет много отдавна е факт, поне в някои региони на света. Държави като Северна Корея и Китай, както и някои други авторитарни режими, доста стриктно контролират Интернет. Те имат собствена версия. Определени портали изобщо не са достъпни в социалните мрежи на дадени територии. Сегментация и фрагментация на мрежата има и сега.“


Физическо отделяне

“В момента вече се говори за физическо отделяне. Русия например, която иска да се отдели от глобалния интернет, е случай, който нашумя в последно време. Това е доста скъпо начинание, но е напълно възможно.

Проблемът при изключване от глобалния интернет са едни услуги, които се наричат DNS, услугите, които превръщат IP адресите в техните имена. Това е много трудно да се имитира, тъй като дизайнът на тази услуга по света е така направен, че да не зависи от нито една държава.

По всяка вероятност нова “Желязна завеса“ в света на Интернет ще има и то ще е съвсем скоро. В момента ми се струва, че я виждаме в части от Русия.“

Ограничаване на чужда мрежа

“Всичко е възможно, има редица инструменти. Ако решим да наложим санкции в Интернет, даден IP адрес, дадено пространство, което е заделено за определена държава, когато от нейни адреси идват заявки до вашата социална мрежа, в случай на санкции, те могат да бъдат ограничавани и да не бъдат допускани за обслужване. Такова ембарго е възможно, но още никой не е правил такова нещо.“

Дезинформацията

“Тя очевидно е постигнала целите си най-вече с разделянето на обществото. Сигурен съм, че преди 10 години 99% от нацията би осъдила агресията от страна на Русия, в момента половината от населението харесва подхода на Русия в Украйна.“

Законът за цифровите пазари

“Европа традиционно реагира много бавно. Опитва се с административни мерки да компенсира липсата на компетенции в много аспекти. Тази регулация е закъсняла с поне 10 години.

Има и положителен аспект – Европа е може би единственото място по света, в което някой наистина мисли за потребителите и за техните свободи и права. Регулацията на цифровите пазари ще доведе до невъзможността информационните гиганти да определят сами правилата на играта, те ще трябва да се съобразяват с изключително богата палитра от други регулации.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проф. Любомир Топалов – за Америка, през Япония и Виетнам

Проф. Любомир Топалов е преподавател в Университета в Бостън в САЩ. Бил е и 10 години преподавател по политология и международни отношения в Университета "Мейджи“ в Токио. Автор е на книгата "Политическа икономия на популизма“. Пътят на един радиоводещ в БНР до преподавател в Америка и Япония. Краткият престой по неволя във Виетнам. Защо земята..

публикувано на 22.07.24 в 12:20
Национална купа за ветроходни яхти

Балчик беше домакин на Националната купа за килови яхти

Балчик се гордее с един от най-старите и емблематични морски клубове в България. Създаден през 1946 година, този клуб е първият в страната, който построява собствена сграда през 1965 година и яхтено пристанище през 1985 година. През годините клубът е обучил хиляди младежи и всяка година подготвя около 70-80 души за капитан-лодкари. Природната..

публикувано на 22.07.24 в 10:18

Андрей Захаров: Путин започна не само войната в Украйна, но и гражданска война в Русия

Какви опасности грозят всеки, обявен за чуждестранен агент в Русия, как се използва "Законът за чуждестранните агенти" срещу изразилите различно мнение там и има ли бъдеще опозицията в РФ, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Андрей Захаров , руски журналист, който живее в България и е обявен за международно издирване от..

публикувано на 21.07.24 в 14:16
СУ

Да възпитаваш в любов към България

В деня след като страната ни чества 187-ата годишнина от рождението на Васил Левски, в "Нашият ден" разговаряме за това как се възпитават младите хора в любов към България и в следване на заветите на Апостола. Мариана Манчева , дългогодишен директор на Средно училище "Васил Левски", Карлово споделя, че всеки ден в родния град на Апостола..

публикувано на 21.07.24 в 10:46
Любомир Аламанов

Любомир Аламанов: Поведението на ГЕРБ е абсолютно безотговорно

Какво ни казаха политическите играчи с действията си по време на политическа криза, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Любомир Аламанов , комуникационен експерт. Нетрадиционното предложение на ПП/ДБ "Това беше пример за една много добра политическа комуникация – честна и открита, която успя да постигне няколко цели. На..

публикувано на 21.07.24 в 08:25