Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Художникът Иван Вукадинов, чиято картина отива във Ватикана, на 90

Снимка: личен архив

След цели 45 години, откакто за първи път Ватикана иска да купи картина на българския художник Иван Вукадинов, това става факт. А художникът отбеляза в средата на март своята 90-годишнина.

Дълги години в изложбите у нас не сме виждали прекрасните картини на Иван Вукадинов, защото той просто отказва да участва в тях от 80-те години на миналия век, а след демократичните промени много рядко. Името му, обаче е познато в културните среди и на колекционерите на изкуство, а също така е известно и на Запад, особено в Италия.

След като участва в няколко изложби в Италия, Вукадинов е поканен за изложба в римската галерия „Маргутина“, разказва Ива Димитров, който е голям почитател на художника и негов колекционер. Галерията се намира на знаковата улица на художниците в Рим – Виа Маргута, която носи присъствието на Фелини, Мазина, Ренато Гутузо, Умберто Мастрояни, галериста Енрико Тоди и други. Отговорникът за живописта във Ватикана, който присъства на изложбата, бил очарован от изкуството на Иван Вукадинов. Той споделил с посланика ни в Рим Венелин Коцев, че българският художник прави клетъчна живопис, изгражда организъм, а не обикновени картини. Затова той иска да купят една от картините на Вукадинов, която заедно с творби на Пикасо, Жорж Брак и Ренато Гутузо да постави началото на колекция със съвременно изкуство на Музея във Ватикана.

След като няколко дена няма отговор от България на запитването на Коцев за разрешение, Вукадинов решава да подари картината, а не да я продаде. Нашата страна, обаче казва най-накрая, че това е национално богатство и не може да се продава или подарява. В основата на този отказ стоят Светлин Русев и Александър Лилов, разказва Иво Димитров. От тогава насам Иван Вукадинов се самоизолира и не участва в нито една изложба по времето на социализма в България. Защо този толкова талантлив творец, единственият източноевропейски художник, който още през 1977 година е включен в Американската енциклопедия за модерно изкуство – най-престижната в света, сравняван с Владимир Димитров-Майстора и получил признание на Запад, остава малко познат за българите? Чуйте още от интервюто с Иво Димитров за големия български художник.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Национална награда "Георги Джагаров" за Боян Ангелов

Съюзът на българските писатели връчи националната литературна награда за патриотична поезия "Георги Джагаров" за 2024 г. на Боян Ангелов. Дни преди рождения ден на поета Георги Джагаров – 14 юли, в писателския клуб "Парнас" се проведе официална церемония за 21-ви път. Началото на тази традиция бе поставено през 2004 г., когато за първи носител  на..

публикувано на 17.07.24 в 11:15

Смесеният хор "Родна песен" – от Търговище до Пекин

Смесеният хор на Търговище "Родна песен" заминава за Пекин , където ще вземе участие в международен фестивал-конкурс, посветен на хоровото изкуство. В "Нашият ден" разговаряме с  Красимира Коларова,  художествен ръководител на хора вече 45 години. Смесеният хор "Родна песен" е основан преди 126 години от възпитаник на Одеското музикално училище...

публикувано на 17.07.24 в 10:09
Участници в творческия терминал България-Израел

Творчески терминал България-Израел се проведе в София

Българският културен център в столицата стана домакин на арт събитието "Творчески терминал България-Израел, 2024". Съорганизатори бяха Конфедерацията на българските културни организации и дейци в чужбина, Съюзът на българските писатели, Общество "Димчо Дебелянов" и Българският културен център. Присъстваха автори от чужбина и страната, както и..

публикувано на 17.07.24 в 09:37
Св. великомъченица Марина

На 17 юли почитаме Св. великомъченица Марина

На 17 юли почитаме Св. вмчца Марина, закрилница на Южното Черноморие. В днешния ден Созопол , покровителстван от Светата великомъченица, празнува своя официален празник. В "Нашият ден" кметът Тихомир Янакиев говори за древната и съвременна гордост на града. Историческите изследвания сочат, че Созопол е сред най-старите живи градове..

публикувано на 17.07.24 в 09:13

"Близо и далеч" – артпроект на Виолета Апостолова-Лети

Париж – като родно място и дом на фотографското и филмово изкуство. Париж, този световен град винаги е бил магичен, разгръщаш се разговор във дългото време на нашите емоции. В "Артефир" ви представяме резултата от една творческа резиденция, благодарение на конкурс на СБХ за пребиваване в прочутите ателиета на "Сите де зар" в Париж, където е била..

публикувано на 16.07.24 в 17:45